نوزاد شما در روز، حدود 16 ساعت  می‌خوابد، اگرچه ممکن است ساعت 2 صبح چنین احساسی نداشته باشد. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند نوزادان حداقل برای 6 ماه اول زندگی خود( به‌طور ایده‌آل برای کل سال اول)، باید در همان اتاق والدین خود بخوابند، اما در تخت‌خواب آنها نباشند. گهواره نوزاد روشی راحت برای نگه‌داری نوزاد در ماه‌های اولیه در کنار تخت خواب  شماست. بدون ‌اینکه فضای زیادی مانند تخت‌خواب‌ حفاظ‌دار استاندارد نیاز باشد.

گهواره یکی از ملزومات سیسمونی نوزاد است. این مقاله به شما کمک می کند که از مشخصات و ویژگی های یک گهواره مناسب برای نوزادتان آگاه شوید و خرید مطمئنی را تجربه کنید

چه مدت کودک در گهواره می‌خوابد؟

گهواره‌های نوزاد می‌توانند در روزهای ابتدایی زندگی کودکان بسیار مفید باشند. بزرگترین فایده حضور نوزاد در کنار تخت‌خواب شما تسهیل تغذیه در اواخر شب ، پیوند خواب و آسایش در شب می‌باشد. اگر در حال بهبودی از عمل سزارین هستید، ممکن است متوجه شوید که ارتفاع پایین‌ترگهواره باعث می‌شود بلند‌کردن کودک از داخل آن آسان‌تر باشد ( گهواره استاندارد). دیواره‌های بلندتر باعث می‌شود شما خم بشوید.

نکته مهمی که باید در نظر داشته‌باشید: اگرچه آکادمی اطفال آمریکا به‌مدت 6 تا 12 ماه تقسیم اتاق را توصیه می‌کند، اکثر نوزادان زمانی‌که 3 یا 4 ماه سن دارند یا زمانی‌که بتوانند غلت یخورند، نسبت به گهواره‌ها بزرگ می‌شوند. پس از رسیدن به این مرحله، باید به تخت‌خواب‌حفاظ‌دار کودک منتقل شوند.

اگر قصد استفاده از گهواره را دارید، باید به‌محض اینکه کودک شما از بیمارستان به خانه آمد، آن را آماده‌کنید. به احتمال زیاد برای 3 یا 4 ماه اول یا تا زمانی‌که کودک بتواند روی دستش بغلتد، از گهواره استفاده خواهید‌کرد، زیرا  از آنجا که گهواره‌ها از تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار کم‌عمق‌تر هستند، نوزادی که به این مرحله رسیده‌است می‌تواند بچرخد و از گهواره بیرون بیفتد.

تفاوت بین گهواره‌ها، تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار کوچک و تخت‌و‌پارک‌ها چیست؟

شما شاید شنیده‌باشید که هر سه این موارد برای خواب نوزادان به‌کار می‌روند. اما شما باید برروی کدام‌ مورد یا موارد سرمایه‌گذاری کنید؟ برای خانواده‌های مختلف ممکن‌است جواب متفاوت باشد. برای والدینی که می‌خواهند کودکشان را نزدیک خود نگه‌دارند، گهواره‌ها، تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار کوچک و تخت‌و‌پارک‌ها همگی می‌توانند، مناسب باشند.

گهواره: به‌منظور ارتقا گهواره‌های قدیمی، به فکر یک گهواره کودک(بسینت) باشید. از آنجایی که گهواره‌ها کوچک و سبک هستند تنها برای نوزادان تازه‌متولد‌شده مناسب هستند. بعضی از آنها دارای پایه‌های تاشو هستند که باعث می‌شود در صورت عدم‌استفاده از آن‌ها راحت جمع‌شوند.

تخت‌خواب حفاظ‌دارکوچک: برای اتاق‌های‌کودک کوچک یا برای نگه‌داشتن در اتاق‌خواب اصلی ایده‌آل است. تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار کوچک دارای تشک‌های باریک‌تری نسبت به تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار استاندارد هستند، بنابراین ممکن است با سرعت بیشتری برای نوزادان بزرگتر کوجک شود. برخی از تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار کوچک تا می‌شوند و آنها را به یک انتخاب محبوب برای نگهداری در خانه‌ی مادربزرگ تبدیل می‌کنند. محدودیت وزن تخت‌خواب‌های‌حفاظ‌دار کوچک اغلب بیشتر از گهواره‌ها است، بنابراین باید بعد از 3 ماه به‌دنبال راه‌حل مناسب‌تری برای سهیم‌شدن اتاق در طولانی‌مدت باشید.

تخت‌و‌پارک: این فضاها که زمانی به‌عنوان قفس‌کودک خوانده‌می‌شدند، فضایی با دیواره‌های مشبک است. برای خواباندن کودک، خواب شبانه یا بازی‌کردن در یک فضای محدود (مانند اتاق هتل که برای نوزاد امن نیست) مناسب است. تخت‌و‌پارک‌ها معمولا درون یک محفظه جمع‌و‌جور قرار می‌گیرند. بنابراین سفر با آنها بسیار راحت است، به‌خصوص اگر شما رانندگی می‌کنید. (البته ممکن است برای سفر‌های هوایی کمی حجیم باشند). بسته به اینکه چه مدل پارک‌و‌تختی را انتخاب کنید، ممکن است امکانات اضافی مانند گهواره، ویژگی موسیقی‌/ لرزشی، وضعیت تغییر‌حالت، نور شب و جای‌پوشک نیز دریافت کنید.

توجه داشته‌باشید که همیشه باید محدودیت‌وزن را برای هر کالایی که می‌خواهید استفاده‌‌کنید، بررسی کنید (ممکن است گهواره‌ای مخصوص وزن کم باشد) و اگر کودک شما به‌اندازه کافی چابک است که بتواند به تنهایی خودش را بیرون بکشد، باید تخت‌خواب‌حفاظ‌دار کوچک و تخت‌و‌پارک را جمع کنید. حتی اگر او به محدوده ارتفاع آنها نرسیده‌است.


بهترین گهواره برای نوزادان در سیسمونی نوزاد چیست؟

گهواره‌ها چه با پوشش بیرونی شفاف یا ظاهری سنتی، به سبک‌های مختلفی عرضه می‌شوند. اما برخی از ویژگی‌ها غیر‌قابل تغییر هستند.

دکتر اسکات می‌گوید: "نوزادان باید به تنهایی در مکان خواب مخصوص به خودشان که دارای 4 دیواره است، بخوابند." "ما می‌خواهیم مطمئن شویم که دیواره‌های گهواره از یک ماده نرم و مخملی ساخته‌نشده‌است که کودک در برابر آن احساس خفگی کند. استفاده از دیواره‌های مشبک که محکم‌تر هستند و اجازه‌ی عبور هوا را می‌دهند، مناسب است.

اگر گهواره‌ای استفاده‌شده از دوست یا اقوام به‌دست می‌آورید، اطمینان حاصل‌کنید که مطابق با استانداردهای فعلی خواب ایمن است. گهواره باید تمام قسمت‌های لازم را داشته باشد.

ویژگی‌هایی که یک گهواره‌ باید داشته‌باشد:

• تشک صاف، سفت

• سطح محکم

• چهار دیواره‌ی محل‌خواب که از مواد مشبک یا مواددیگری هستند که بیش‌از حد ضخیم یا نرم نیستند.

• در‌صورتی‌که گهواره جنبشی است دارای مکانیسم قفل باشد.


ویژگی‌های اضافی که برای گهواره‌‌کودک مفید است:

• جیب‌های جانبی یا فضای نگه‌داری زیرین

• پایه‌ای که در زیر تخت قرار‌بگیرد تا موجب ذخیره‌سازی در فضا شود

• ارتفاع قابل‌تنظیم

• دیواره‌ای که قابلیت بالا‌و‌پایین آمدن دارد

• مکانیسم تاشو

• چرخ‌های قفل‌شونده برای انتقال آن از یک اتاق به اتاق دیگر

• ویژگی لرزشی، پخش‌کننده موسیقی یا متحرک‌بودن آویز بالای سر