در خرید یک سرویس خواب مناسب، فاکتورهای مختلفی را باید در نظر گرفت که از مهم‌ترین آنها سن و جنسیت افراد است. سن نوجوانی از حساس ترین دوران رشد انسان است که والدین باید توجه بیشتری به دختر و پسر نوجوان خود داشته باشند. نیاز به هیجان، جذابیت و راحتی از مهم‌ترین ویژگی‌های پسران نوجوان بوده که به هنگام انتخاب یک سرویس خواب مناسب باید آنها را در نظر گرفت. در این مقاله قصد داریم تا به مهم‌ترین نکات جهت انتخاب سرویس خواب نوجوان اشاره کنیم.


       سرویس خواب نوجوان


از رنگ‌های شاد و جذاب استفاده کنید

رنگ‌های رسمی و خشک برای گروه سنی نوجوان مناسب نیست بهتر است رنگ‌های شاد مانند سبز، زرد، قرمز، بنفش و برخی رنگ‌های دیگر استفاده شود. به عنوان مثال، دختران نوجوان تمایل دارند که رنگ‌ اتاق خواب آنها صورتی یا رنگ‌های متمایل به آن باشد. در حالی که ممکن است پسران بیشتر متمایل به رنگ‌های سبز، زرد، آبی یا حتی مشکی باشند. اگر پسر نوجوان شما از طرفداران پروپاقرص یک تیم ورزشی بوده، می‌توانید از رنگ و طرح لباس ورزشی تیم مورد علاقه او برای سرویس خواب استفاده کنید. تا حد امکان از یکنواخت بودن رنگ پرهیز کرده و سعی کنید که مدل انتخابی ترکیبی از رنگ‌های شاد را در بر گیرد.  به عنوان مثال، ترکیبی از رنگ‌های سفید و قرمز، سبز و زرد یا سایر ترکیب‌ها برای سرویس خواب نوجوان جذاب خواهد بود. بهتر است به رنگ‌های مورد علاقه فرزندتان در انتخاب لباس یا سایر وسایل دیگر نیز دقت کرده و از آنها الگوبرداری کنید.


   سرویس خواب نوزاد     


سرویس خواب نوجوان مدل اسپرت

پسران نوجوان در سنی قرار دارند که ورزش و خصوصا فوتبال برای آنها در صدر علائق است. پس چه بهتر که این علائق را در خرید سرویس خواب نوجوان نیز در نظر بگیرید. مدل‌های اسپرت سرویس خواب نوجوان به گونه‌ای هستد که اولا از رنگ‌های هیجان‌انگیز مانند قرمز، آبی و مشکی در ساخت آنها استفاده شده است. دوم آنکه معمولا مدل ساخت آنها  دارای طرح‌ها یا برجستگی‌های ویژه هستند. غالبا از آرم، مارک یا علائم ورزشی و هیجان انگیز بر روی سرویس خواب استفاده شده که می‌توانید با خرید برخی اقلام اسپرت دیگر، یک اتاق خواب رویایی را برای فرزندتان ایجاد کنید. مثلا ممکن است فرزند شما علاقمند به یک فیلم جذاب و اکشن باشد یا آنکه طرفدار یک تیم ورزشی خاص باشد. پس چه بهتر که در اتاق خواب از برخی وسایل مرتبط با علائق او مانند عکس، توپ و امثال آنها استفاده شود.


      سرویس خواب نوجوان- اسپرت


پاف سرویس خواب را فراموش نکنید

سن نوجوانی سن شلوغی، نامنظمی و هیجان است. پس انتظار نداشته باشید که اتاق خواب نوجوان به آراستگی و مرتبی یک اتاق خواب معمولی باشد. بسیاری از آنها حتی تمایل دارند که در یک محیط نه چندان منظم و به هم ریخته زندگی کنند. از همه مهم‌تر ممکن است امرونهی‌ مکرر شما برای مرتب کردن وسایل، آنها را آزرده خاطر کند. در این خصوص سعی کنید در سرویس خواب نوجوان حتما یک پاف نیز وجود داشته باشد. پاف سرویس خواب یک نیمکت یا یک صندلی بوده که علاوه بر نشستن می‌توان وسایل اضافی را درون آن قرار داد. بنابراین هنگام به هم ریختگی اتاق به راحتی می‌توانید وسایل اضافه را درون آن قرار دهید. ضمن آنکه پاف وسیله مناسبی برای نشستن و استراحت کردن نیز است. علاوه بر پاف می‌توانید از برخی وسایل دیگر مانند کمد نیز استفاده کنید.


    پاف سرویس خواب نوجوان


سرویس خواب نوجوان با تم دانش آموزی

قطعا بخشی از اتاق خواب را باید به وسایل مدرسه اختصاص دهید. پس چه بهتر است هنگام خرید سرویس خواب نوجوان به خرید قفسه کتاب، کتابخانه، میز تحریر و چراغ مطالعه، میز کامپیوتر و صندلی نیز توجه کنید. البته بهتر است که بیشتر در فصول مدرسه از مدل اتاق خواب دانش‌آموزشی استفاده کنید. به عنوان مثال، با شروع فصل مدرسه می‌توانید برخی ابزار و وسایل مربوط به آن مانند کره جغرافیایی، تخته دیواری، ماژیک و برخی وسایل دیگر را در اتاق خواب نوجوان قرار دهید. سپس با اتمام فصل مدرسه و شروع تعطیلات می‌توانید آنها را بردارید. البته این موضوع به میزان توجه پسر نوجوان شما به درس و مدرسه نیز بستگی دارد.


 سرویس خواب نوجوان                                                  


سرویس خواب مشترک نوجوان

بسیاری از خانواده‌ها دارای فرزند دوقلو هستند یا اختلاف سنی فرزندان آنها چندان زیاد نیست. این خانواده‌ها می‌توانند از ایده اتاق خواب مشترک برای سرویس خواب یا تخت دو طبقه استفاده کنند. با این کار هم پسران نوجوان آنها احساس تنهایی نکرده و هم با یکدیگر بیشتر اخت می‌گیرند. سرویس خواب نوجوان دونفره به گونه‌ای است که از دو تختخواب تشکیل شده است. تختخواب‌ها می‌توانند بر روی هم قرار گرفته و به وسیله یک پله چوبی به یکدیگر وصل شوند. اما اگر اتاق خواب فضای کافی دارد، می‌توانید تخت‌ها را به صورت مجزا و روبروی هم قرار دهید. برخی دیگر از وسایل‌ داخل اتاق به صورت مشترک و برخی نیز به صورت مجزا هستند. این مساله به فضای در اختیار و سلیقه نوجوانان بستگی دارد.


   سرویس خواب نوجوان دخترانه و پسرانه


نورپردازی اتاق خواب نوجوان

نورپردازی زیبا می‌تواند به کل محیط و دکوراسیون داخلی خانه جلوه بسیار زیبایی ببخشد. حتما از این تکنیک برای جذاب‌تر شدن محیط اتاق خواب نوجوان استفاده کنید. استفاده از تکنیک نور مخفی و شبخواب‌ها ایده‌های مناسبی جهت جذاب‌ کردن محیط اتاق خواب هستند. البته مدل سرویس خواب نوجوان، رنگ و چیدمان آن نیز می‌تواند در این خصوص بسیار تاثیرگذار باشد. به عنوان مثال، ترکیب نور سفید با سرویس خواب مشکی می‌تواند محیطی اسپرت و جذاب را برای نوجوان رقم بزند. تکنیک نور مخفی نیز برای نقاطی که قصد برجسته کردن آنها را دارید، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، با استفاده از نور مخفی می‌توانید عکس یک بازیگر یا فوتبالیست بر روی دیوار را برجسته‌تر و بهتر نشان دهید. هر چند نورپردازی تکنیک زیبایی بوده، اما به طور کل باید سعی کنید که اتاق خواب نوجوان از نور کافی و حتی‌الامکان نور طبیعی برخوردار باشد.


       کاربرد نور مخفی در سرویس خواب نوجوان


سرویسخواب نوجوان پسرانه

شما می‌خواهید هرزمان که نوجوان شما تصمیم بگیرد که زمان تغییر دکوراسیون اتاق‌خوابش است، از این موقعیت برای آموزش مهارت‌های دکوراسیون و بودجه به او استفاده کنید. زمان آن فرا خواهد رسید، زیرا در نهایت همه‌ی بچه‌ها علاقه‌مند به داشتن فضای بزرگسالانه به‌جای فضای بچه‌گانه که در آن بزرگ شده‌اند، هستند. اجازه دادن به نوجوانتان برای کمک در تمام مراحل، باعث می‌شود که او بتواند مسئولیت‌پذیری را یاد بگیرد و همچنین خود را بیان کند. وقتی برای اولین‌بار با نوجوان خود در مورد اتاق صحبت می‌کنید، شما متوجه می‌شوید که او همه چیز را به تعداد زیاد می‌خواهد. به‌عنوان مثال، او صندلی اضافی و فضای خواب اضافی در دسترس برای دوستانش می‌خواهد. وحشت نکنید. فراهم کردن آنچه او می‌خواهد لازم نیست گران‌قیمت باشد. با استفاده از کمی نبوغ شما می‌توانید به او کمک کنید تا یک اتاق‌خواب فوق‌العاده نوجوانانه درست کند بدون اینکه از بانک دزدی کنید.

1. اولین کاری که شما و نوجوانتان باید انجام دهید این است که ایده‌هایی ارایه دهید. شما ممکن است بخواهید که او برخی از دوستانش را در این جلسه دعوت کند. به آنچه می‌گویند گوش دهید و فقط به‌طور خودکار به ایده‌هایشان "نه" نگویید. این زمان بسیار خوبی برای شماست که بتوانید افکار، ایده‌ها، خواسته‌ها و حتی نگرانی‌های خود را به اشتراک بگذارید در‌حالی‌که ایده‌های خوبی را برای اتاق جدید او اتاقی که هر دو  شما آن را دوست خواهید‌داشت، ارایه می‌دهید.

2. مواردی را که نوجوان شما دوست دارد در اتاق جدید خود داشته‌باشد، مشخص کنید. سپس سعی کنید مکان‌های مختلفی را در اتاق برای کارکردهای مختلف تنظیم کنید. شاید او یک میزآرایش را دوست داشته باشد که بتواند آرایش مو و صورت خود را آنجا انجام دهد. یک مکان مطالعه، یک مکان ورزش یا مکانی برای دورهمی با دوستان چطور؟ اتاق را تا آنجا که ممکن است در فضای موجود، دنج و در حد امکان چند‌منظوره، بسازید.

3. ایده‌های نوجوان شما برای اتاق جدیدش بدون‌شک شامل مجموعه جدیدی از مبلمان اتاق‌خواب خواهد‌بود. شما باید میزان پول خود را به او توضیح دهید و به او کمک کنید تا درک کند که مسئولیت پرداخت بسیاری از چیزهایی که او می‌خواهد، بر عهده او خواهد بود. در مورد روش‌های جایگزین و کم هزینه‌تر برای به‌روزرسانی اتاق او صحبت کنید و مطمین شوید که او در هر کاری که انجام می‌شود مشارکت می‌کند.

خرید سرویس خواب نوجوان

 

4- شما ممکن است راه‌هایی را پیشنهاد کنید که او می‌تواند اتاق خود را تغییر دکوراسیون بدهد در حالی‌که هنوز از همان مبلمان قبلی استفاده می‌کند. در اینجا چند ایده وجود دارد که ممکن است بخواهید به او بدهید:

* به او پیشنهاد دهید که وسایل اتاق‌خوابش را با رنگ‌روشن و استفاده از تکنیک‌های خلاقانه نقاشی مانند اسفنج نقاشی یا استفاده از شابلون رنگ‌آمیزی کند.

* قفسه‌های نگهداری قدیمی را که قبلا برای اسباب‌بازی‌ها و کتاب‌های او استفاده می‌شده را بردارید و آنها را به شیوه‌ای بزرگسالانه‌تر قرار دهید سپس تمام قطعه جدید را به یک رنگ، رنگ‌آمیزی کنید و ابزارآلات تزیینی یا نورپردازی را به آن اضافه کنید.

* شما می توانید فقط با خرید تخته‌ی بالای تخت، بزرگسالانه‌تر تخت خواب او را به‌روز کنید.

* وسایل مبلمان جدیدی از میان وسایلی که دیگر در بقیه خانه از آنها استفاده نمی‌کنید یا در اتاق زیرشیروانی مادربزرگ پیدا می‌کنید، به دکوراسیون نوجوانانه خود بیفزایید.

* مبلمان را مجددا بچینید. گاهی اوقات فقط کافی است که به‌علاوه یک رنگ‌آمیزی کوچک، لوازم جانبی جدید یا نورپردازی غیرمعمول به اتاق ظاهر نوجوانانه بیشتری بدهید.

* اگر به‌دنبال یافتن وسیله‌ای بسیار جالب اما بسیار کم‌هزینه هستید به سراغ گاراژهای فروش، مغازه‌های دست دوم و مغازه‌های سمساری بروید.

5- بر سازماندهی و نگه‌داری اتاق خواب نوجوان خود تاکید کنید. هنگام تصمیم‌گیری در مورد مواردی که در اتاق وجود دارد می‌توان به قفسه‌ها، تختخواب با فضای ذخیره زیر آن، راه‌هایی برای بزرگ‌کردن فضای داخل کمد او و صندوقچه‌های نگهدارنده که می‌توانند در زیر تختخواب او قرار بگیرند، اشاره کرد. قبل از شروع تغییر دکوراسیون همه‌چیز را سازماندهی کنید.

6. بیشتر نوجوانان برای رنگ‌آمیزی اتاق‌های خود، ایده‌های عجیب‌و‌غریب (برای شما) خواهند‌داشت. آیا او چیزی را می‌خواهد که شما می‌توانید در خانه خود تحمل کنید؟ از این گذشته، رنگ‌ها می‌توانند بر اخلاق تاثیر بگذارند و نوجوانان در حال‌حاضر اخلاق‌های متفاوتی را دارند. اگر امکان دارد با خواسته‌های او پیش بروید، زیرا شما می‌توانید بعدا روی آنها رنگ‌آمیزی کنید. شما همچنین می‌توانید پیشنهاد دهید که فقط از رنگ مورد علاقه او تنها برروی یک دیوار استفاده‌شود.

سرویس خواب نوجوان پسرانه


ما به مهم‌ترین نکات در انتخاب سرویس خواب نوجوان و همچنین داشتن یک اتاق خواب جذاب برای آنها اشاره کردیم. اما مهم‌ترین نکته این است که شما باید فرزندتان و ویژگی‌ها و سلائق آنها را به خوبی بشناسید. در صورت شناخت کافی، به راحتی می‌توانید تشخیص دهید که او کدام مدل‌ها و رنگ‌های را برای سرویس خواب و اتاق خواب خود می‌پسندد.