داشتن یک اتاق خواب زیبا و استاندار برای کودکان، دغدغه بسیاری از والدین است. چرا که کودکان در سن بسیار

حساسی قرار داشته که خود توانایی زیادی در انتخاب ندارند. در چیدمان اتاق خواب کودک باید به فاکتورهای متعددی

مانند سرویس خواب، تخت خواب کودک، رنگ اتاق، کمد بچه و سایر وسایل دیگر توجه کرد. فوت‌وفن‌های متعددی در

این خصوص وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به آنها اشاره کنیم.


        سرویس خواب کودک نوجوان


امنیت کودکان از هر چیزی واجب‌تر است


برای چیدمان اتاق خواب کودک، اولین نکته بحث امنیت آنها، نحوه قرار دادن وسایل به صورت ایمن و استاندارد و به طور کل پیشگیری از خطرات احتمالی است. خصوصا اگر کودک شما در سن پایین‌تر از 7 سال قرار دارد. در این خصوص بهتر است که درزها با استفاده از نوارهای پلاستیکی کاملا پوشانده شوند. چفت در و پنجره، پریزهای برق، محل اتصال لوله بخاری و کولر در کنار برخی نقاط دیگر، از جمله مواردی هستند که احتمالا کودکان با آنها بازی می‌کنند. بنابراین باید کاملا بسته باشند. البته بهتر است در اتاق خواب کودک از بخاری استفاده نشود و به جای آن می‌توان از شوفاژ استفاده کرد. پنجره‌ها نباید به گونه‌ای باشند که توسط کودکان به طور کامل باز و بسته شوند. برای آنها می‌توان قفل کودک در نظر گرفت. وسایلی از قبیل کمد بچه یا سایر وسایلی که امکان افتادن آنها وجود دارد، باید به درستی و در محل مناسبی قرار داده شوند که امکان سقوط‌‌‌ وجود نداشته باشد. در خصوص سرویس خواب کودک نیز حتی‌الامکان بهتر است از تخت دو طبقه استفاده نشود. در زمینه ایمنی نکات مختلف دیگری نیز می‌توان در نظر گرفت که با توجه به نوع اتاق خواب کودک متفاوت خواهد بود.


      فنس سرویس خواب نوزاد


از قفسه‌ها، سطل‌ها و آویز استفاده کنید

کودکان در سنی قرار دارند که هم وسایل و ملزومات بسیار زیادی داشته و هم خود توانایی مرتب کردن آنها را ندارند. ممکن است کمد بچه بخشی از این وسایل را در خود جای دهد. اما بسیاری از وسایل دیگر مانند اسباب‌بازی‌ها یا لباس راحتی را می‌توان با ترفندهای دیگر چید. از جمله این ترفندها استفاده از قفسه‌های فلزی است که می‌توان درون آنها کتاب، دفتر، اسباب‌بازی یا وسایل دیگر را قرار داد. برخی از سطل‌های تزئینی پلاستیکی نیز وجود دارند که علاوه بر زیبایی می‌توانند همین کارکرد را برای شما داشته باشند. آویز مخصوص پشت درب، وسلیه مناسبی برای قرار دادن وسایل اضافی یا حتی جوراب و لباس است. هر چند برای لباس بهتر است از چوب لباسی دوبل استفاده کنید که فضای کمتری را نیز می‌گیرد. علاوه بر این موارد، می‌توانید به همراه سرویس خواب کودک، یک پاف نیز خریداری کنید. پاف وسیله مناسبی برای استراحت و همچنین قرار دادن وسایل اضافه درون آن است.


                قفسه سرویس خواب


طر‌ح‌ها و نقاشی‌های کودکانه نصب کنید

تابلوهای تزئینی کودکانه، نقاشی‌های فانتزی، عکس‌‌های کودکانه و حتی نقاشی خود بچه‌ها، همگی می‌توانند بر روی دیوار یا داخل قفسه‌ها نصب شوند. عکس‌هایی از دوران نوزادی کودک در کنار استفاده از مدل‌ها و طرح‌های بچگانه، محیط اتاق خواب کودک را بسیار جذاب می‌کند. کف‌پوش‌، دیوارپوش یا فرش‌های طرح‌دار و رنگی رنگی، گزینه‌های بسیار مناسبی برای خلق جذابیت کودکانه در اتاق هستند.


                    سرویس خواب مدل فانتزی


روانشناسی رنگ‌ها را در نظر بگیرید

سن کودکان اقتضا می‌کند که رنگ‌های شاد و غیررسمی مانند صورتی، قرمز، زرد، سبز و رنگ‌های نزدیک به این گزینه‌ها را برای اتاق خواب استفاده کنید. علاوه بر محیط اتاق خواب، به هنگام خرید سرویس خواب کودک نیز دقت زیادی در خصوص رنگ‌های انتخابی داشته باشید. وسایل مهم سرویس خواب از قبیل کمد بچه و تخت خواب کودک را در رنگ‌های شاد تهیه کنید. سعی کنید محیط اتاق به گونه‌ای باشد که ترکیبی از رنگ‌های شاد در آن وجود داشته باشد. اگر رنگ اتاق خواب کودک تنوع چندانی ندارد، می‌توانید با نصب یک دیوارپوش رنگی این کار را انجام دهید. در روانشناسی رنگ‌ها جنسیت کودک را حتما در نظر بگیرید. دختران به رنگ‌های شادتر بیشتر نیاز دارند.


       رنگ در سرویس خواب نوزاد نوجوان
              


طرح‌ها و مدل‌ها را متناسب با سن انتخاب کنید

کودکان از سه یا چهار سالگی کم کم علائق خود را نشان می‌د‌هند. به عنوان مثال، برخی اسباب‌بازی‌ها را بیشتر دوست دارند یا طرفدار برخی از تیم‌های ورزشی خواهند شد. سعی کنید طرح کلی اتاق خواب کودک را متناسب با سلائق آنها و با در نظر گرفتن سن و جنسیت‌شان انتخاب کنید. به عنوان مثال، برای کودکان پسر بالای 4 سال طرح‌هایی از قبیل تخت خواب مدل ماشین یا کشتی، جذاب خواهد بود. اگر به تیم ورزشی خاصی علاقه دارد، در محیط اتاق از عکس‌ها، لباس، آرم و سایر نمادهای آن تیم استفاده شود. برای اکثر کودکان خصوصا دختران شخصیت‌های کارتونی بسیار محبوب هستند که می‌توان از آنها در طراحی و چیدمان سرویس خواب کودک استفاده کرد. به عنوان مثال، می‌توان از تشک‌هایی با طرح‌ شخصیت‌های کارتونی استفاده کرد. در تمام این نکات، نباید سن و جنسیت را نادیده بگیرید. همچنین طرحی را انتخاب کنید که حداقل برای دو یا سه سال و همزمان با بزرگ شدن کودک بتوان از آن استفاده کرد.


                 سرویس خواب دخترانه


تنوع به خرج دهید

انسان‌ها به صورت کلی تنوع را دوست دارند و کودکان بیشتر از همه از آن لذت می‌برند. بنابراین در چیدمان سرویس خواب کودک و اتاق خواب، حتما هر از چندگاهی تنوع به خرج دهید. به عنوان مثال، با شروع فصول مختلف، نمادی از آن فصل را در اتاق خواب قرار دهید. با شروع فصل مدرسه می‌توانید محیط اتاق را مقداری دانش‌آموزی کنید. از این موارد ساده‌تر آن است که چیدمان اتاق خواب را هر چند وقت یکبار تغییر داده و در آن خلاقیت به خرج دهید. به عنوان مثال‌، می‌توانید جای کمد بچه را با یک وسیله دیگر تغییر دهید یا آنکه تخت خواب کودک را در گوشه دیگری از اتاق قرار دهید. به هر حال، تنوع همیشه همراه با خریدن وسایل جدید نخواهد بود.


                       اتاق خواب کودک


کلام آخر

ما در این مقاله به نکته‌های مهم در خصوص چیدمان مناسب اتاق خواب کودک اشاره کردیم. فراموش نکنید که برای هر اقدامی باید ابتدا نظر کودک خود را جویا شوید. خصوصا اگر سن او از 3 یا 4 سال بالاتر باشد. البته شناخت دقیق از وِیژگی‌های شخصیتی و روانشناختی کودک نیز در این زمینه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.