پادشاهان و سیاستمداران به فراخور پست و مقامی که دارند از نظر عموم مردم همیشه مورد توجه هستند. یکی از مواردی که بیشتر مواقع از نظر  دور نگه داشته می شود تزیینات سرویس خواب و دکوراسیون کاخ ها و مکان هایی است که در طول شبانه روز  اعضای سلطنتی  اوقات خود را سپری می کنند. کاخ های بسیاری در جهان وجود دارد که در طول سالیان در اختیار پادشاهان سلطنتی قرار داشته و دارد که کنجکاوری خاصی نسبت به دیدن آن وجود دارد. در این مقاله سعی کرده ایم به سرویس خواب هایی که خانواده سلطنتی استفاده می کنند نگاهی بیندازیم پس با ما همراه شوید.


                            سرویس خواب مجلل

 

سرویس خواب - کاخ گلستان


کاخ گلستان دارای قدمتی 440 ساله است که یکی از زیباترین کاخ های ایرانی از نظر معماری است. علت نام گذاری این کاخ به سبب تالاری به نام گلستان است که از زمان آغا محمد خان سرسلسله قاجار شروع گردد و در عهد فتحعلی شاه قاجار پایان گشت. گفته می شود که کاخ گلستان به زمان صفویان بر می گردد. از آن زمان تاکنون این کاخ دستخوش تغییرات زیادی گشته است. اما بعد از روی کار آمدن شاه پهلوی رضا خان این کاخ از نظر سیاسی و اجتماعی دوباره مورد توجه بسیار قرار گرفت. این کاخ ثبت جهانی یونسکو شده است. تالارها و مکان های خصوصی این بنا برای بازدیدکنندگان اهمیت زیادی دارد . استفاده از نوع رنگ و طراحی برای هر کدام از این تالار ها نیز متفاوت است از جمله این مکان ها اتاق خواب و سرویس خواب هایی که در این مکان ها قرار داده شده و از نظر جنس و کیفیت دارای مرغوبیت بالایی می باشند.


                                                               سرویس خواب- کاخ گلستان


 

سرویس خواب - کاخ نیاوران


کاخ نیاوران در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران بنا نهاده شده است. این کاخ محل سکونت خاندان پهلوی محمدرضا شاه بوده است. در سرتاسر این کاخ پر از اشیا آنتیک و گران قیمت است که توسط پادشاهان دیگر به رسم یادبود به شاه ایران داده شده یا اینکه توسط هنرمندان ایرانی به پادشاه تقدیم گردیده است. اتاق ها هر کدام دارای معماری منحصر به فرد و خیره کننده ای می باشد. برخی وسایل از جمله سرویس خواب و اجزاء زینتی دیگر که در کنار سرویس خواب شاه پهلوی قرار دارد زیبایی اتاق خواب ها را دو چندان نمونده است.


                                                   سرویس خواب- کاخ نیلوران

 

سرویس خواب – کاخ سعدآباد


کاخ سعدآباد در یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران، ولنجک- تجریش بنا نهاده شده است. مساخت این کاخ 110 هکتار می باشد. این کاخ در زمان پادشاهان قاجار بنا گردید که سکونت گاه تابستانی ( ییلاقی ) این پادشاهان بوده است. بعد از این دوره کاخ محل استقرار پادشاه پهلوی، رضا گردید و سپس به پسرش محمدرضا شاه پهلوی انتقال یافت. انتخاب مکانی برای استراحت در این کاخ ها مورد توجه معماران بوده است. این مکان علاوه بر اینکه باید آسایش و آرامش ساکنان آن را فراهم کند از نظر طراحی داخلی نیز باید در خور پادشاه و خانواده وی نیز گردد. در زمینه سرویس خواب های ساخته شده برای پادشاهان اطلاعات زیادی موجود نیست.


                                                                  سرویس خواب- کاخ سعدآبادسرویس خواب – کاخ باکینگهام- بریتانیا


کاخ باکینگهام اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیا می باشد. این کاخ بزرگترین کاخ های سلطنتی فعال در دنیا بشمار می‌آید. نام اصلی آن خانه باکینگهام است که به مدت 150 سال یک ملک شخصی متعلق به دوک باکینگهام بوده است. این کاخ با به تخت نشستن ملکه بریتانیا به کاخ سلطنتی رسمی تبدیل شد. زیبایی های خیره کننده این کاخ باعث شده که همه ساله در ماه های اوت و سپتامبر، به عنوان گشایش تابستانی برای عموم باز باشد. برای تزیینات هر یک از اتاق ها و تالارهای این کاخ از برترین معماران و دکوراتورهای برجسته جهان استفاده شده است. استفاده از چوب های اعلا در ساخت سرویس خواب های سلطنتی و دیزاین آن برای هر یک از افراد این خاندان زیبایی بی نظری را به این کاخ بخشیده است.


سرویس خواب ملکه بریتانیا


سرویس خواب ملکه بریتانیا


برخی سرویس خواب های موجود در کاخ باکینگهام


                                       سرویس خواب- کاخ باکینگهام


                                   سرویس خواب- کاخ باکینگهام


                                          سرویس خواب- کاخ باکینگهام

 

سرویس خواب- کاخ سلطنتی مادرید


کاخ سلطنتی مادرید اقامتگاه رسمی خانواده سلطنتی مادرید است. این کاخ بیش از سه هزار اتاق دارد. مشخص است که که تعداد زیاد اتاق در این کاخ هر کدام دارای معماری و طراحی داخلی منحصر به فردی می باشد. استفاده از اشیاء گران قیمت و  آثار نقاشان مطرح دنیا در طراحی فضای داخلی آن به یکی از زیباترین کاخ های جهان تبدیل کرده است. معماران و طراحان داخلی در انتخاب فضایی مملویی از آرامش برای خانواده سلطنتی مادرید نهایت دقت را بکار برده اند و با بهره گیری از بهترین سازندگان سرویس خواب زیبایی دو چندانی به اتاق خواب ها بخشیده اند.


                                                           سرویس خواب- کاخ مادرید

 

سرویس خواب ملکه مادرید


                                                            سرویس خواب ملکه- کاخ مادرید


سرویس خواب – کاخ فونتن بلو - فرانسه


کاخ فونتن بلو در فرانسه با نام شاتو د فونتن بلو مشهور است.  این کاخ یکی از شاتوهای سلطنتی در فرانسه است. شاتو به عمارت هایی کاخ مانند  به ویژه در سرزمین های فرانسوی زبان که محل اقامت شاهزادگان و نجیب زادگان بوده است می گویند. کاخ فونتن بلو محل اقامت لویی هفتم تا نایلئون سوم بوده است. در این عمارت گفته می شود که ناپلئون بناپارت از تاج و تخت استعفا داد. این کاخ یکی دیگر از خاص ترین کاخ های موجود در جهان است. سرویس خواب مجلل این کاخ نیز مطابق با فرهنگ و رسوم پادشاهان فرانسه طراحی شده است که هر ببینده ای را مجذوب خود می کند.


سرویس خواب ملکه ماری آنتوانت- فرانسه


                                       سرویس خواب ملکه ماری آنتوانت- فرانسه


          سرویس خواب ملکه ماری آنتوانت- فرانسه


سرویس خواب ناپلئون بناپارت


                                                                             سرویس خواب ناپلئون بناپارت


 دیگر سرویس خواب های کاخ فونتن بلو


                                            سرویس خواب- کاخ فونتن بلو- فرانسه