اتاق خواب مکانی امن برای فرزند شما محسوب می شود برای فراهم کردن یک فضای مملو از آرامش حدالمقدور از پر کردن فضا پرهیز کنید. سعی کنید تا جای ممکن وسایل ضروری او در مکان درست قرار گیرد.کودکان در وهله اول دارای رده بندی سنی متفاوتی هستند و با توجه به شرایط سنی آنها می توان اتاق خواب و سرویس خواب شان را تهیه نمود.


                          نقش رنگ در سرویس خواب کودکان


گروه سنی «الف» کودکان پیش دبستانی و اول دبستان، گروه سنی «ب» کودکان سال دوم و سوم دبستان، گروه سنی «ج» کودکان چهارم و پنجم دبستان را شامل می شود. همچنین دکوراسیون اتاق خواب کودک دختر و کودک پسر تفاوت های اساسی دارد.نوزاد در بدو تولد نیاز به 17 ساعت خواب دارد که بیشترین میزان خواب وی در شب اتفاق می افتد. رفته رفته با توجه به رشد کودک ساعت های خواب او نیز کم می شود. نکته ای که بسیاری والدین بهتر است به آن توجه کند نحوه صحیح دکوراسیون اتاق کودک با سرویس خواب او می باشد.


                        سرویس خواب پسرانه

 

فهرست مطالب


  • تاثیر رنگ بر کودکان
  • رنگ اتاق خواب کودک
  • دکوراسیون اتاق خواب کودک


تاثیر رنگ بر کودکان


کودکان از لحاظ فیزیکی به رنگ واکنش نشان می دهد توضیحی که به آن می توان اشاره کرد این است که نور وارد مرکز کنترل،ضربان قلب،تنفس می شود.طول موج و انرژی هر رنگ متفاوت است و تاثیر مختلفی بر کودکان می گذارد. حتی نوزادان نیز به نور واکنش نشان می دهند و این حقیقت با درمان زردی نوزاد با نور آبی اثبات شده است.رنگ آبی طبق آزمایش های انجام شده، باعث کاهش فشار خون می شود. واکنش به رنگ نارنجی، زرد و قرمز یکسان است. واکنش به رنگ بنفش همانند رنگ آبی می باشد.

واکنش به گرم بودن رنگ ها نیز موضوع دیگری است که ممکن است در کودکی ایجاد هیجان کند و دیگری را آرام و به همین منوال سرد بودن رنگ ها نیز واکنشی این چنینی برای کودک به همراه دارد. از آنجا که موضوع تاثیر رنگ بر کودک از نظر روانشناسی مبحثی پر اهمیت محسوب می شود توجه بدان لازم و ضروری می باشد. با توجه به روحیات متفاوت فرزندان نسبت به یکدیگر ، رنگ ها نیز تاثیرات مشابهی بر روی هر فرد باقی نمی گذارد. این موضوع باعث می شود که در خرید سرویس خواب نوزاد یا کودک دخترانه یا پسرانه دقت داشته باشید


                             رنگ سبز سرویس خواب نوجوان


 رنگ اتاق خواب کودک


اتاق کودک مکانی است که کودک ساعات زیادی از اوقات خود را در آنجا می گذراند. پس اهمیت به  اتاق خواب و سرویس خواب نوزاد از نظر دکوراسیون و رنگ آمیزی مهم بنظر می رسد. رنگ ها تاثیر زیادی بر شاد بودن و سالم بودن کودکان دارند. پس اهمیت رنگ مناسب برای دیوارهای اتاق نباید نادیده گرفته شود. رنگ های مکمل بسیار الهام بخش هستند مثلا اگر دیوار های اتاق کودک با رنگ آبی پوشانده شده اند می توان رنگ نارنجی را برای سرویس خواب نوزاد یا کودک انتخاب کرد. اینکه کدام رنگ ها تاثیر بیشتر بر یکدیگر دارند و می تواند محیطی پر نشاط را برای کودکان بوجود آورد مستلزم آموختن رنگ ها و مطالعه در زمینه روانشناسی رنگ دارد که برای داشتن دکوراسیون زیبا که با سرویس خواب کودک همخوانی دارد و از طرفی آرامش کودک را تامین می کند حائز اهمیت است.

                                    

                         رنگ قرمز سرویس خواب نوجوان


در هر صورت افراط در استفاده از یک رنگ موجب تاثیر معکوس می شود. رنگ قرمز حس هیجان را القا می کند اما استفاده بیش از حد از آن باعث تقویت رفتارهای خشن و ناتوانی در تمرکز خواهد شد و برای اتاق یک کودک ناآرام و بیقرار مناسب نیست.

رنگ زرد تداعی کننده درخشندگی خورشید و شادی و شادابی را به همراه دارد. زرد ملایم،باعث تمرکز می شود و زرد پر رنگ حافظه را تقویت میکند. استفاده بیش از حد از آن پریشانی و خشم را همراه دارد.


                        رنگ زرد سرویس خواب نوجوان

 

 

چگونه دکوراسیون اتاق خواب کودک را طراحی کنیم؟


سرویس خواب جزء لوازم ضروری اتاق خواب فرزند شما محسوب می شود. اجزاء اصلی سرویس خواب شامل تخت خواب، کمد و دراور می باشد. از آنجا که کودکان دارای حالات روحی متفاوتی از یکدیگر هستند ،دکوراسیون اتاق خواب و رنگ سرویس خواب برای یک کودک بیمار نسبت به یک کودک سالم نیز متفاوت می باشد و در مورد فرزند دختر و پسر نیز صدق می کند. در زیر به نکاتی که به شما کمک می کند دکوراسیون اتاق خواب فرزندتان را با سرویس خواب او هماهنگ باشد اشاره می کنیم:


1- محلی را برای قرارگیری تخت خواب کودک در نظر بگیرد آن مکان بهتر است بدور از پنجره باشد. کمدها را در مکانی دور تر از تخت خواب قرار دهید طوری که دست و پاگیر نباشد و عبور مرور را مختل نکند.


2- از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری استفاده کنید. توجه داشته باشید از یک رنگ برای سرویس خواب و دیوار اتاق استفاده نکنید. اتاق خواب کودک باید مکانی شاداب و پر نشاط باشد . از رنگهای ترکیبی برای رنگ آمیزی دیوار و کاغذ دیواری استفاده کنید.


                          ترکیب زرد و آبی برای سرویس خواب نوجوان


3-پرده ها  نقش مهمی را در اتاق خواب کودک بازی می کنند آنها مانع از ورود مستقیم نور خورشید به اتاق می شود. انتخاب یک رنگ ملایم و روشن برای پرده مناسب است.


4-تزیین سقف را مدنظر قرار دهید.قرار نیست که یک فضای آشفته و پراکنده را برای کودکمان در نظر بگیریم. استفاده صحیح از هر نقطه از اتاق خواب می تواند نقش موثری داشته باشد.


5-عکس های قاب شده کودک را به دیوار بچسبانید.این عکس های در بالای تخت خواب کودک قرار نگیرد.پیش نهاد می کنیم رنگ قاب عکس نیز با اجزاء سرویس خواب نوزاد و بطور کل با فضای اتاق هماهنگی داشته باشد.


6-انتخاب یک چراغ خواب در اتاق کودک لازم بنظر میرسد. پس آن را در لیست خریدهایی که قرار است دکوراسیون اتاق خواب کودکتان را تشکیل دهد در نظر بگیرید.