نحوه مبلمان­‌کاری و رویه­‌دوزی کردن یک تخت دوطبقه

 شاید الان تخت دو طبقه تان شما را خسته کرده است و قصد تغییر دادن آن را دارید. اما خرید یک تخت دو طبقه برای شما هزینه زیادی خواهد داشت و ممکن است امکان تعویض آن را نداشته باشید. در این مقاله بصورت مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد که چگونه تخت دو طبقه خود را با کمترین هزینه به یک تخت‌خواب شیک و زیبا تبدیل کنیم.

قبل از شروع کار تخت خواب به این‌صورت بوده است.


             تخت دو طبقه چوبی

این تخت دو طبقه­، هیچ مشکل فنی نداشته و کاملا سالم به نظر می‌رسد. فقط من اینجا پتانسیل زیادی برای الگو و رنگ دیدم. حاضرید؟بررسی‌­اش می‌­کنیم!بعد از اینکه کار تمام شد تخت دو طبقه به این صورت در خواهد آمد.


           مدل تخت دو طبقه

نمی­توانم به شما بگویم که ما این تخت دو طبقه جدید رو چقدر دوست داریم. هربار که وارد این اتاق می‌شوم از همه احساسات برخوردار می‌­شوم. این تخت متعلق به دو دختر نوجوان است .

حال قبل از شروع این وسایل را تهیه کنید.

پیش نیاز

1. قبل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که پیچ­‌ها تا حد امکان محکم باشند. این آخرین فرصت شما برای محکم کردن آنهاست.

2. اگر قصد دارید زودتر دست به کار شوید، برای برداشتن روکش شکاف­ها مهیا شوید.  

3. اگر بچه‌­های شما، کوچولوهای شیطونی هستندکه رنگ می­‌کنند، از تخت آویزان می­‌شوند، یا کفش‌­هایشان را داخل تخت‌خواب می‌­پوشند این، ممکن است چندان گزینه مناسبی برای شما نباشد. این اتاق توسط دو دختر کوچولوی نسبتاً ناقلا، که خیلی شیطون هستند، اشغال شده‌­است. اما باید بگویم که خیلی خوب این تخت خواب دوام آورده است.


        

وسایل مورد نیاز

1- یک بسته، لایی پنبه‌­ای  

2- 100 تا 130 سانتیمتر پارچه 

3- منگنه 

4- سوزن منگنه

5- نوار قیطان 

6- جعبه­‌های کارتنی بزرگ

7- ابزار درآورنده سوزن منگنه

8- چاقوی تیز 

9- سجاف 

10- چکش

11- چرخ خیاطی

12- چسب نواری

13- نخ (تنها در صورتی اختیاری است که شما دارید از یک الگویی استفاده می­کنید که بصورت افقی قابل اجرا است).

14-اسکاچ گارد (اسکاچ گارد، یک محصول ضد­لکه است. محلولی است به شکل اسپری، که بر روی پارچه­‌ها، مخصوصا پارچه­‌های نو، و سطوح اسپری می­‌کنند تا جلوی نفوذ لکه به داخل پارچه یا سطح گرفته شود. این کار باعث می‌­شود لکه زودتر و بهتر و تمیزتر پاک شود).

 توجه!

به دلیل اینکه وسعت و قلمرو کار این پروژه نامعلوم بود، من نقشه طرح را از 3/4، یا بین این دو تغییر دادم. ابتدا تشک هر دو تخت را برداشتم. در پایان، خیلی باابهت به نظر می­‌رسید. بعد برگشتم و یک فاصله بیشتر بین دو تخته بالایی گذاشتم. اگر میتوانستم از اول شروع کنم، از این، به عنوان نقشه طرحم شروع می­‌کردم. فقط نمی خوام که شما با عکس‌­های من گیج بشوید.

         مدل تخت دو طبقه

 مرحله اول

حالا، این مرحله اول، احتمالا شگفت­‌انگیزترین باشد. خواستم که شکاف­‌های  قسمت سری و پایی تخت‌خواب را بپوشانم. گمان می­‌کنم می­توانستم از تخته سه لا یا توری استفاده کنم، اما این گزینه قطعاً اقتصادی تر و مطمئناً آسان­تر است.


    


مرحله دوم

لطفا پیامی که بالا دادم را به خاطر بسپارید. اگر می­توانستم از اول شروع کنم از همان ابتدا فاصله­‌ای بین دو نرده قسمت سری تخت‌خواب می­‌گذاشتم؛ بنابراین، من را تصور کنید که فورا بعد از این تصویر بعدی، سه شکاف می‌­برم.


       تخت دو طبقه ام دی اف


با استفاده از لایی، دو یا سه لایه روی ریل­‌ها را برش داده و سپس با سوزن منگنه محکم کردم.


        تخت دو طبقه چوبی


بعد، روی قسمت سر و هر دو طرف قسمت پایی تختخواب را با کارتن پوشاندم. در پایان سعی کردم تعادل صحیحی را در مورد میزان استفاده از لایی‌­ها در تیرهای عرضی پیدا کنم. امیدوارم تخت‌خواب شما این­‌ها را نداشته باشد، اما اگر دارند، استرس نداشته باشید. در عکس بالا می­‌بینید که من لایی را به صورت دولایه یا سه لایه امتحان کردم، اما این خیلی زیاد بود. نهایتا با به یک لایه رساندنش، کار را تمام کردم.


     تخت دو طبقه شیک

مرحله سوم

 اگر از پارچه ضخیم یا یکی که می‌تواند به صورت افقی و بدون حس لغزندگی روی تخت‌ها حرکت کند، استفاده می­‌کنید، می­توانید از این مرحله رد شوید. بدیهی است که من برای نشستن به حالت قائم به خرگوش­ها نیاز داشتم، و تخت خواب مطمئنا از پارچه با عرض 54 دراز­تر است. برای مقابله با این مسئله، مجبور شدم دو شکاف ایجاد کنم. برای (تقریبا) شکاف­های کاملاً همسان، مایلم از اتو بر روی نوار چسب استفاده کنم. روی پارچه را با اتو، دقیقاً آنطور که می­خواهم خط می‌­اندازم. بعد نوار را بین شکاف می‌­چسبانم. به‌­این‌­ترتیب، وقتی شکاف را بر روی دستگاه خود دوختم، مجبور نیستم در مورد لغزش یا سرخوردن شکاف، استرس داشته باشم.


          

 

مرحله چهارم

 پارچه را روی نرده­‌ها بکشید و در قسمت پایین، بالا و هر یک از طرفین یک سوزن منگنه فرو­کنید. حتماً پارچه را همانطور که می­‌خواهید صاف کنید. اگر شروع به کج شدن کرد با "ابزار درآورنده سوزن منگنه" آن را اصلاح کرده و مجددا منگنه‌­اش کنید. نگران این نباشید که انتهای پارچه را تا کرده و زیبا کنید. آنها توسط لایه­‌های بعدی پوشانده خواهند­شد.


          


هر­چند، در قسمت پایین کار، شما خواهید­ خواست که پارچه را قبل از منگنه‌­کردن، به زیر تا کنید. مگر اینکه بخواهید قسمت پایین تخت‌خواب بالایی را کف­پوش کنید. من نکردم، و هنوز هم آن را دوست دارم. 


         


در این مرحله هست که توصیه می­کنم پارچه را برش دهید تا شکاف­ را بین تخت‌ها اضافه کنید. وقتی گوشه ها را می‌­برید، نهایت دقت را داشته‌ ­باشید. قیچی خود را با زاویه 45 درجه به سمت گوشه‌های ذکر­شده بگیرید. اگر ب­هم ریخت، مانند کاری که من در گوشه سمت چپ بالا انجام دادم (‏پایین را نگاه کنید)‏، از پارچه اضافی پشت آن استفاده کنید. چسب­حرارتی را می­توان درانتها اضافه کرد تا اشتباه رابه حداقل برساند. وقتی تخت بالایی روکش شد، می‌توانید روکش­‌کردن بقیه تخت را شروع کنید. از همان تکنیک­ها استفاده کنید، اما پارچه را قبل از منگنه‌­کردن، تا کنید.


        تخت دو طبقه دخترانه


مرحله 5: روکش کنار تخت 

 اگر قصد دارید یک پوشش هماهنگ به تخت‌خواب‌تان اضافه کنید، باید همان دستورالعمل­‌های مرحله 3 را دنبال کنید. من حاشیه را به صورت اختیاری، در امتداد قسمت پایین اضافه کردم. انجام این کار ممکن است برایتان مشکل باشد، یا نباشد. برای متناسب بودن با اندازه میله‌­بالایی، کمی لایی به میله­‌پایینی اضافه می‌­کنم. من از دو لایه با ارزش استفاده کردم و یکی را به پوشاندن تخته بالایی اختصاص دادم. وقتی روکش کناری بلند شد و کمی با کف زمین تماس پیدا کرد، در امتداد پشت، منگنه کردم.


     تخت دو طبقه دخترانه


مرحله ششم: قیطان دوزی

کار تخت دو طبقه را می توانستم اینجا توقف کنم، اما به نظر نمی­‌رسید تمام شده باشد. برای پنهان کردن درزهای به صورت عمودی، از نوار دوقلوی معمولی (قیطان معمولی) استفاده کردم. این عمل جلوه ویژه ای به تخت می‌دهد.


            قیمت تخت دو طبقه