داشتن یک اتاق خواب متناسب با دکوراسیون داخلی خانه یکی از دغدغه‌های اصلی افراد خصوصا خانم‌ها است. در میان تمام فاکتورهای مختلف، رنگ اتاق خواب اهمیت زیادی در زیبایی و جذابیت آن دارد. برای انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب نیز باید به معیارهای مختلفی از جمله مدل سرویس خواب و تخت‌خواب توجه کرد. ضمن آنکه نباید از نکات روانشناسی و علائق شخصی نیز غافل شد. ما در این مقاله به نکته‌ها و اصول مهمی که باید در انتخاب رنگ اتاق خواب به آن توجه کرد، اشاره خواهیم کرد.


   رنگ مناسب با سرویس خواب

                                                          

تناسب با دکوراسیون داخلی خانه

شما باید رنگی را برای اتاق خواب خود در نظر بیگرید که با رنگ و مدل دکوراسیون داخلی خانه به صورت کلی هماهنگ باشد. به عنوان مثال، اگر مدل و رنگ وسایل داخل خانه شما به صورت غیررسمی و اسپرت بوده، بهتر است در انتخاب رنگ اتاق خواب نیز به سمت رنگ‌های غیررسمی مانند رنگ زرد، بنفش، قرمز و امثال آنها بروید و برعکس. مبلمان، بوفه، کتابخانه از جمله وسایلی هستند که باید با تخت‌خواب، سرویس خواب و به طور کلی رنگ اتاق خواب متناسب باشند. البته این نکته را نباید فراموش کرد که رنگ اتاق خواب کودک یا نوجوان معمولا استثناء بوده و چندان نیازی نیست که با رنگ و مدل کلی دکوراسیون داخلی خانه هماهنگ باشد. کما اینکه سرویس خواب نوزاد نیز معمولا دارای طراحی خاص خود بوده که متفاوت از تخت‌خواب دو نفره بزرگسالان است.


      سرویس خواب دونفره


روانشناسی رنگ‌ها را در نظر بگیرید

روانشناسی رنگ‌ها یک بحث پیچیده و تا حد زیادی به سلیقه و طبع افراد بستگی دارد. به عنوان مثال، برخی از افراد هستند که همواره رنگ‌های گرم را بیشتر می‌پسندند. در حالی که برخی دیگر از افراد رنگ‌های سرد مانند رنگ آبی یا یاسی را بیشتر دوست دارند. رنگ‌های سرد معمولا حس لوکس و کلاسیکی به اتاق خواب می‌بخشند. در حالی که یک رنگ گرم مانند آبی تیره اینگونه نیست. رنگ‌های سرد از قبیل آبی فیروزه‌ای یا نقره‌ای و سفید اغلب حس آرامش خاصی به افراد می‌بخشند و رنگ‌های گرم مانند زرد، قرمز یا بنفش ، حس هیجان و خاص بودن را نشان می‌دهند. رنگ‌های سرد به گونه‌ای هستند که اکثر افراد با آن سازگاری دارند. در حالی که رنگ‌های گرم برای اتاق خواب یا حتی سرویس خواب، بیشتر مخصوص برخی از افراد است که به دنبال منحصر به فرد بودن هستند. اگر در اتاق، تخت‌خواب دو نفره وجود دارد، بهتر است در خصوص انتخاب رنگ حتما سلائق دو نفر در نظر گرفته شود.


          رنگ آبی مناسب سرویس خواب


ابعاد و سایز اتاق

رنگ‌های مختلف هر کدام می‌توانند بر روی ادراک ما از بزرگی یا کوچکی فضای مورد نظر تاثیر بگذارند. این موضوع شاید کمی باور نکردنی باشد. اما غالبا استفاده از رنگ‌های روشن مانند سفید، نقره‌ای، آبی کم‌رنگ و حتی صورتی باعث می‌شود تا فضای مورد نظر بزرگ‌تر از آنچه است، به نظر برسد. کمااینکه استفاده از رنگ‌هایی مانند قرمز یا زرشکی باعث می‌شود تا فضا کوچک‌تر از اندازه واقعی خود جلوه دهد. بنابراین اگر احساس می‌کنید که اتاق خواب کوچکی دارید، سعی کنید که در انتخاب رنگ سرویس خواب و به طور کل اتاق خواب به سمت رنگ‌های روشن و رسمی‌تر بروید. خصوصا اگر در داخل اتاق قصد دارید که تخت‌خواب دو نفره داشته باشید، این کار ضروری خواهد بود. با این حال، چنانچه با مشکل کمبود فضا روبرو نیستنید، می‌توانید از رنگ‌های تیره نیز استفاده کنید که حس صمیمت و گرمی را به بیننده می‌دهند.


            رنگ سرویس خواب دونفره


گروه سنی افراد

اقتضای سنی افراد تاثیر بسیار زیادی در انتخاب رنگ اتاق خواب و به طور کل حتی دکوراسیون داخلی خانه دارد. بهتر است برای کودکان و نوجوانان از رنگ‌های شاد مانند آبی، قرمز، زرد، صورتی و امثال آنها استفاده کنید. در این خصوص حتی باید به پسر یا دختر بودن نیز توجه کنید. دختران به رنگ‌های شاد تعلق خاطر بیشتری نسبت به پسران دارند. در میان بزرگسالان نیز بهتر است زوج‌های جوان از رنگ‌های شاد و اسپرت برای سرویس خواب دو نفره و به طور کل اتاق خواب خود استفاده کنند که متناسب با حال و هوا و روحیات آنها نیز است. در حالی که زوج‌هایی که چندین سال از ازدواج آنها گذشته، می‌توانند به رنگ‌های رسمی‌تر و روشن‌تر در این خصوص توجه کنند. هر چند که نهایتا روحیات افراد و طبع آنها نقش کلیدی‌تر از سن دارد.


             سرویس خواب نوجوان رنگ صورتی


اختلالات روحی و افسرگی را در نظر بگیرید

طبیعی است که برخی از افراد از بیماری‌های روحی مانند افسردگی و افسردگی شدید رنج ببرند. کما اینکه به اعتقاد روانشناسان بسیاری از افراد جامعه چنین مشکلاتی را در خود دارند، بدون آنکه از آنها آگاهی داشته باشند. بهتر است برای اینگونه افراد، از خرید سرویس خواب  با برخی رنگ‌ها جلوگیری کنیم. از جمله این رنگ‌ها می‌توان به خاکستری و قهوه‌ای اشاره کرد. آنها از جمله رنگ‌هایی هستند که تاثیر منفی بر این دسته از افراد دارند. چرا که معمولا حس خستگی و افسردگی را تشدید می‌کنند. برای اینگونه افراد بهتر است از رنگ‌های روشن و شاد مانند سفید یا زرد و سبز استفاده شود. علاوه بر آن، اتاق خواب بیشتر محلی برای استراحت است، این در حالی است که برخی رنگ‌ها مانند بنفش ممکن است در نخوابیدن و اختلال در خواب افراد، تاثیرگذار باشد.


                   آبی لاجوردی در دکوراسیون اتاق خواب


ترکیب کردن رنگ‌ها

سعی کنید محیط اتاق خواب به گونه‌ای باشد که ترکیبی از رنگ‌ها در آن به کار برده شود. هر چند که به طور کلی تم و رنگ اصلی اتاق متمایل به یک رنگ خاص بوده، اما نباید به صورت افراطی و یک‌دست تنها از یک رنگ خاص استفاده کرد. بلکه بهتر است از طرق مختلف ترکیبی از رنگ‌هایی دیگر را نیز به کار ببرید. به عنوان مثال، می‌توان رنگ سرویس خواب را هم‌راستا با رنگ دیوار انتخاب کرد. یا آنکه رنگ تخت‌خواب با رنگ کلی اتاق هم‌خانواده باشند. معمولا ترکیب رنگ‌های هم‌خانواده می‌تواند جذابیت خاصی به اتاق خواب ببخشد. هر چند که گاهی اوقات نیز ترکیب رنگ‌های کاملا متضاد نیز جذاب خواهد بود.


                                          ترکیب رنگ اتاق با سرویس خواب


ما به مهم‌ترین نکات در خصوص انتخاب رنگ اتاق خواب اشاره کردیم. با این حال، مهم‌ترین فاکتور سلائق، روحیات و طبع شما خواهد بود. بنابراین ابتدا خود را به لحاظ روحی بشناسید.