تخت‌خواب شما مرکز اصلی اتاق خواب است. بنابراین، این حس را ایجاد می‌کند که رنگ منتخب شما برای روتختی سبک شما را تکمیل می‌کند و موجب خواب راحت‌تر شما می‌شود.  این مقاله، به شما کمک خواهم کرد تا رنگ مناسب برای روتختی خود بیابید، به طوری که شما دقیقا به آن هدف دست یابید. درجه رنگ‌های سفید و شیری شبیه پوست تخم‌مرغ مدتی طولانی برای روتختی استاندارد بوده است. بخشی از آن به دلیل راحتی برای تمیزکردن آن‌ها با سفیدکننده‌ها در زمان نیاز است. اما این تنها دلیل نیست.

این درجات رنگی خیلی روشن برای خواب بهتر لازم هستند، چون آن‌ها روی تخت شما تمیز به نظر می‌رسند. درجات رنگی خنثی هم یک انتخاب عالی هستند. زیرا آن‌ها به اندازه‌ای که رنگ سفید گاهی اوقات زننده است، نیستند. زرد، سبز و آبی نیز رقبای برتر در مسابقه‌ی بهترین رنگ روتختی هستند. چون آن‌ها آرامش‌بخش روانند.

می‌دانم که عوامل زیادی در نظر گرفته می‌شود اما نگران نباشید. در این راهنما برای رنگ‌های روتختی، نکات این انتخاب رنگ‌ها را به علاوه‌ی دیگر گزینه‌های شگفت‌انگیز شرح خواهم داد که به راهنمایی شما برای خواب شبانه‌ی راحت‌تر کمک خواهد کرد.


چه رنگ‌‌هایی برای روتختی بهتر هستند؟

بهتریناز شخصی به شخص دیگر متفاوت خواهد بود. انتخاب شما در رنگ‌های روتختی نه تنها با اثر آرامش‌بخش که شما می‌خواهید مشخص خواهدشد، بلکه با سلیقه شخصی هم تعیین می‌شود. بدیهی است یک شخص که از رنگ زرد متنفر است، نمی‌خواهد که آن رنگ را در تزئین تخت خود استفاده کند. روانشناسی خاصی وجود دارد که به تعیین این می‌پردازد که چه رنگ‌های روتختی برای خواب بهتر هستند. رنگ‌هایی که در زیر نام خواهم برد، آزمون شده‌اند تا به خواب شخص کمک کنند و می‌توانند به روش‌های زیادی- نه فقط در روتختی شما در یک اتاق گنجانده شوند.

انتخاب روتختی آبی

خرید تخت خواب دو نفره

آبی، رنگ دریا و آسمان حس آرامش و راحتی را تداعی می‌کند. از آبی روشن تا یک رنگ آبی سیر و پررنگ به افزایش کیفیت و طول زمان خواب شناخته شده است.


انتخاب روتختی‌های سیاه
خرید سرویس خواب عروس

اگرچه روتختی سیاه به طور قطع پرطرفدار نیست( و موی حیوانات خانگی را به خود می‌گیرد نه چیز دیگری)، تعدادی نکات مثبت در خوابیدن در فضای تیره وجود دارد. وقتی چراغ‌ها خاموش هستند و وقت خواب است، روتختی سیاه کسی را به اشتباه نمی‌اندازد. این رنگ روتختی در تاریکی، با ایجاد حوزه‌ی وسیع‌تری از بینایی همان طور که کم کم به خواب می‌روید، به راحتی دیده نمی‌شود.


انتخاب روتختی زرد

قیمت تخت خواب جوان

من درباره‌ی رنگ زرد اصلی ذرتی صحبت نمی‌کنم، بلکه به بیانی دقیق‌تر درباره‌ی یک نوع از رنگ زرد روشن و ملایم‌تر که منجر به خواب راحت‌تر می‌شود، حرف می‌زنم. رنگ‌های زرد ملایم، اصلی یا روشن می‌تواند محل خواب باشد، اما یک رنگ ملایم‌تر خیلی آرامش‌بخش است.


رنگ سبز برای پارچه‌های تخت‌خواب شما چطور است؟

تخت خواب چوبی

رنگ سبز در دست‌یافتن به خواب شبانه‌ی خوب خیلی مفید است، به همان دلیل که آبی مفید است درجات رنگ سبز زیتونی و چمنی چون اغلب در طبیعت یافت می‌شوند، آرامش‌بخش هستند. رنگ‌های طبیعی برای استراحت مفید بهتر هستند.


روتختی‌های نقره‌ای

مدل تخت خواب دو نفره

اگرچه رنگ طلایی می‌تواند مخل خواب‌روندگان باشد، رنگ نقره‌ای همان احساس راحتی را بدون از دست دادن چیزی اضافه تداعی می‌کند. رنگ نقره‌ای آرامش‌بخش است و چشم‌گیری کمتری دارد.


روتختی‌های نارنجی یک گزینه هستند.

تخت خواب ام دی اف

اگرچه رنگ قرمز ‌کاملا گیج‌کننده است، اگر یک خواب شبانه‌ی مناسب هدف شما باشد، رنگ مرتبط نارنجی اثری متضاد دارد. نارنجی گرم و زیبا است و خواب‌روندگان را به مچاله کردن خود زیر روکش ها و به خواب رفتن دعوت می‌کند.


روتختی‌های کلاسیک سفید


رنگ سفید و درجات رنگ شیری مشابه خیلی آرامش‌بخش هستند. با یک مجموعه‌ی دکور عمل می‌کنند و یک ظاهر معصومانه، تمیز و شاداب به هر اتاقی می‌دهد. سفید مطلق می‌تواند برای بعضی افراد کمی تکان‌دهنده باشد، اما یک سرویس خواب که سفید نیست، می‌تواند به خواب عالی شما کمک کند.


از کدام رنگ‌ها باید دوری کنیم؟

اگر هدف شما بهترین خواب ممکن است، به هر جهت بعضی چیزها وجود دارند که شما باید هنگام انتخاب کردن روتختی خود به آن‌ها توجه کنید. در زیر، تعدادی از رنگ‌های خیلی زیبا را نام خواهم برد که در اتاق خواب عالی به نظر می‌رسند. اما اگر مستعد بی‌قراری در خواب هستید، بهترین گزینه نخواهد بود.


روتختی‌های بنفش روشن

تخت خواب نوجوان

درجات رنگ زیادی از بنفش پرشور و محرک هستند- به قدری که آن‌ها می‌توانند مانع یک خواب شبانه پر آسایش شوند. بنفش تقویت‌کننده‌ی خلاقیت شخص است و حتی می‌تواند منجر به خواب‌های واضح و کابوس‌های شبانه‌ی بیشتری شود. به همین دلیل، رنگ قرمز برای بیان خشونت استفاده می‌شود. رنگ قرمز اشتیاق و انرژی را تداعی می‌کند که خواب با ارامش را دشوار می‌کند.


روتختی‌های قهوه‌ای تیره

قیمت تخت خواب ارزان

اگرچه رنگ‌های طبیعی همه خشن هستند، درجات تیره‌ی قهوه‌ای می‌تواند اتاق خواب را تاریک کند و یادآور زندان باشد.


طرح‌دارها چطور؟

روتختی طرح‌دار عالی به نظر می‌رسد و الگوهای زیادی وجود دارند که شما وقتی زمان تزئین اتاق خواب و روکش کردن تخت خوابتان می‌رسد، می‌توانید انتخاب کنید. الگوها معمولا حرف می‌زنند، اگر شما در تلاش برای یافتن خواب عمیق در شب هستید، مطلوب ترین مورد برای لمیدن نیستند. اما به این معنی نیست که استراحت مناسب زیر یک روتختی طرح‌دار عیرممکن باشد.

اگر شما تمایل به داشتن روتختی‌های طرح‌دار دارید، این‌جا تعدادی نکات وجود دارند که پیشنهاد می‌کنم هنگام خرید روتختی جدیدتان در نظر بگیرید:

بدانید که روتختی طرح‌دار شما ممکن است با دیگر اجزای اتاق جور درنیاید. اگر این موضوع شما را آزار می‌دهد، تلاش کنید تا اتاق خواب خود را طبق طرح تزئین کنید- نه روش‌های دیگر

 از طرح‌هایی دوری کنید که تضاد خیلی قوی در رنگ ایجاد می‌کند. بیشتر رنگ‌های تیره در درجات طبیعی خیلی مطمئن‌ترند.

  الگوهایی انتخاب کنید که خیلی پرنقش و نگار نباشند. الگوهای خیلی ساده، حتی در درجات کم‌رنگ، می‌تواند بدون در خطر انداختن توانایی شما برای خواب کاملا چشم‌گیر باشند.


بنابراین، کدام رنگ بهتر است؟

در بسیاری از موارد موافقت شده است که آبی ارام‌بخش‌ترین رنگ برای زمان خواب است. این رنگ نه تنها برای روتختی، بلکه برای دیگر ابعاد تزئین اتاق خواب نیز درست است. اما در واقع، بهترین جهانی این جا وجود ندارد. این یک موضوع با سلیقه‌ی شخصی است. شاید تعدادی از درجات رنگی اجتناب‌پذیربالا اصلا مانع خواب شما نمی‌شوند. ممکن است یکی از درجات رنگی ایده‌آل-حتی آبی- می‌تواند مانع خواب خوب شما شود. این واقعا بستگی به افراد دارد. اگر شما مشکلاتی در خواب مثل بی‌خوابی یا کابوس دارید، باید کاملا رنگ‌های خواب مناسب خلاصه شده در بالا را با دوری از درجات رنگی خواب بددرنظر بگیرید.