طراحی یک اتاق برای نوزاد در انتظار تولد شما، می­تواند یک تجربه مفرح و لذت بخش باشد، همچنین می­تواند کمی دلهره‌­آور هم به نظر برسد، به‌ویژه اگر در عین سردرگمی ندانید از کجا باید شروع کنید. کمی وقت بگذارید و خود را با این بایدها و نبایدهای مفید برای طراحی اتاق خواب نوزاد آشنا شوید سپس آماده خواهید بود تا برای خرید وسایل به مغازه­‌ها سر بزنید.


یک سبک یا موضوع خاص پیدا کنید

باوجوداینکه کاملاً لازم نیست خودتان را به یک مفهوم خاص محدود کنید، داشتن یک ایده مشخص می‌تواند به شما کمک کند که تمرکز خود را محدود کنید و یک طراحی منسجم‌­تر بیافرینید.ب


قبل از انتخاب رنگ، منسوجات را انتخاب کنید

هیچ­ چیز بدتر از این نیست که شما پرده­ و یا ملافه رویایی کودک خود را پیدا کنید و بفهمید که طرح و رنگ آن با کار نقاشی اتاق او همخوانی ندارد. با توجه به دامنه گسترده رنگ­های موجود و فراگیر بودن فناوری تطبیق رنگ، قطعاً آسان­تر است که ابتدا منسوجات را انتخاب کنید و سپس رنگ متناسب با آن را بخرید.


                               خرید سرویس خواب نوزاد

یک نقطه کانونی پیدا کنید

بیشتر اتاق­های کودک، گهواره را محوریت قرار می­دهند، اما گزینه­های بسیار دیگری برای انتخاب وجود دارند. یک پنجره بزرگ یا یک گوشه دنج و یا حتی یک نماد مثل یک اسباب­بازی خیلی بزرگ یا یک پیراهن نقاشی شده می­تواند تمرکز را جلب کند.


سقف اتاق خواب نوزاد را تزیین کنید

نوزادها، بیشتر اوقات به پشت خوابیده‌­اند.چرا به کودک خود چیزی برای فکر کردن نمی­دهید؟ رنگ کردن سقف را با یک رنگ آرامش‌بخش و یا بهبوددهنده فضای اتاق با نقاشی دیواری یا عکس‌برگردان‌ها در نظر بگیرید. گاهی انعکاس نور رنگ آمیزی را به روی سرویس خواب نوزاد منعکس می کند و فضای زیبایی را ایجاد می کند.


سبز بودن را در نظر بگیرید

طراحی یک اتاق نوزاد که با محیط‌زیست سازگار باشد نه‌تنها برای کره زمین خوب است، بلکه برای کودک هم خوب است! محصولاتی که روزانه از آن‌ها استفاده می­کنیم پر از مواد مضر شیمیایی هستند. این مواد شیمیایی – که با عنوان VOC شناخته می­شوند- به‌آرامی تجزیه می‌­شوند و کیفیت هوا را با تبخیر شدن به خطر می­اندازند. آن­ها حتی ممکن است کودک کوچک شمارا بیمار کند. به این فکر ­کنید که چطور می‌توانید یک فضای غیر سمی سازگار با محیط‌ زیست برای کودکتان خلق کنید؟  هفت راهکار ساده زیر را برای طراحی یک اتاق کودک طبیعی امتحان کنید.


                           خرید تخت خواب نوزاد

 

یک جایگاه برای شیردهی انتخاب کنید

شیردهی یک فعالیت حساس است و اگر شما آماده نباشید، می­تواند به‌سرعت به یک فعالیت دشوار تبدیل شود. با استفاده از راهکار در دسترس نگه­داشتن همه‌چیز، یک‌زمان شیردهی بدون استرس فراهم کنید.

 

جایگاهی برای امور نظافتی ایجاد کنید

اتاق نوزاد خود را با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و آماده مصرف پاکیزه نگه‌دارید. یک زیردستی، ژل ضد میکروب و حوله کاغذی روی میز تعویض پوشک قرار دهید تا از آلوده شدن سطوح جلوگیری شود و نقاط مهم را روزی یک‌بار با دستمال مرطوب ضد میکروب پاک‌کنید. شما همچنین باید فکری برای پوشک­های کثیف و لباس­های آلوده کنید، مثلاً از یک ‌روند دفع پوشک و یک سبد لباس استفاده کنید. نگران پسماندهای شیمیایی هستید؟ این گزینه­‌های آسان، ارزان و دوستدار محیط‌زیست را بررسی کنید.


روندی برای مرتب کردن و نگه­داری لباس­ها ایجاد کنید

 عوض کردن لباس­های کودک یک چالش بی‌پایان است. با دسته‌­بندی کردن لباس­های کودکتان بر اساس اندازه و نوع شروع کنید. کشوها و کمدهای اتاق کودک را با چیزهایی پُر کنید که اکنون می­توانید استفاده کنید و بقیه را برچسب بزنید و کنار بگذارید برای زمانی که کودک شما به آن­ها احتیاج دارد. این کار، به شما امکان می­دهد تا به جعبه لباس­هایی که رسماً کوچک می­دانید دسترسی آسانی داشته باشید. زمانی که جعبه پُر شد، لباس­ها را بشویید، برچسب بزنید و در جای دیگری انبار کنید. دور نگه‌داشتن وسایلی که کوچک‌ شده‌اند، از برگشتن آن­ها به کمد بچهجلوگیری می­کند و از دردسرهای بیشتر شما را نجات می­دهد.


در نگه­داری وسایل خلاقیت به خرج دهید

کودکان وسایل زیادی دارند! اگر می­خواهید همه‌چیز در کنترل شما باشد، باید برنامه‌ای داشته باشید. با استفاده از این ابزار لازم، فضای انباری خود را دو برابر کنید. بعد تلاش کنید با این ترفندهای هوشمندانه، راه‌حل‌های انبارسازی ارزان و خلاقانه خود را ایجاد کنید.


                                                                    خرید سیسمونی نوزاد

فضایی برای رشد بگذارید

وقتی دارید برای اتاق کودک خود اثاثیه تدارک می­بینید، بلندمدت فکر کنید. نوزاد کوچک است و مدل گهواره ممکن است زیبا به نظر برسد، اما آیا شما برای تخت یک کودک نوپا هم فضای کافی در اتاق در نظر گرفته‌­اید؟ جایی برای میز تعویض پوشک و یک کمد لباس نیست؟ از در درازمدت از یک کمد لباس استفاده بیشتری خواهید داشت. دوراندیشی به شما این اطمینان را می­دهد که بیشترین بهره را از پول و فضای خود داشته باشید.زمان تهیه سیسمونی نوزاد وسایلی چون اسباب بازی نیز در نظر بگیرید.


از پنجره  غافل نشوید

پوشش مناسب برای پنجره یک انتخاب از روی مد نیست، بلکه یک اقدام ایمنی است. همیشه در اتاق کودک پرده‌های تیره‌رنگ یا پرده‌کرکره‌ای سنگین نصب کنید. این باعث می‌شود کودک بیشتر و راحت‌تر بخوابد. نکته مهم‌تر اینکه این کار باعث می‌شود که اتاق بیش‌ازاندازه گرم نشود و خطر ابتلای کودکان به سندروم مرگ ناگهانی کودکرا به‌صورت چشم‌گیری کم می­شود.


از روشنایی شدید پرهیز کنید

بر روی تمامی وسایلی که نور شدید از خود متصاعد می‌کنند، یک تیره کننده نصب کنید، مخصوصاً اگر بر روی گهواره قرارگرفته باشند. همچنین پیشنهاد می‌شود که یک لامپ کم‌نور  راحت برای زمان خواندن داستان خریداری کنید.


منتظر نمانید تا اتاق کودک را کودک ایمن کنید

شاید فرزند شما هنوز نتواند خودش حرکت کند، ولی قبل از اینکه شما متوجه شوید، منطقه خطر برای کودک نوپای شما درست می‌شود. مراقب باشید تا پریزهای برق را بپوشانید و سیم‌ها را دور کنید. تمامی اثاثیه که می‌تواند خطرآفرین باشد را محکم کنید و فرش‌ها را به کف بچسبانید تا سُر نخورند. شما همچنین باید مراقب خطرهای قابل پیش‌بینی آشپزی باشید و مطمئن شوید که تمامی داروها، پمادها و .... به‌صورت ایمن خارج از دسترس کودک قرارگرفته‌اند.

برای اینکه یک‌قدم از کودک خود جلوتر باشید به کمک نیاز دارید؟ فضاهای خانه خود را با لیست اقدامات لازم ما، برای حفاظت از کودک ایمن کنید و یاد بگیرید تا از حوادث متداول در اتاق کودک با استفاده از نکات مفید جلوگیری کنید.


                                                   خرید تخت خواب نوزاد


فراموش نکنید تا وسایل موردنیاز خود را ذخیره کنید

تمامی وسایل موردنیاز کودک خود شامل، پوشک، دستمال مرطوب، نرم‌کننده و پمادها را قبل از به دنیا آمدن فرزندتان تهیه کنید  در جای مناسب قرار دهید. اطمینان پیدا کنید که هر چیزی نیاز دارید در دسترس باشد، پس شما هیچ‌وقت وسوسه نمی­شوید از کودک خود دور شوید.


تا لحظه آخر منتظر نمانید

مطمئن شوید که پروژه اتاق کودک خود را زود تمام کنید، تا زمان کافی برای اینکه اثاثیه جدید و اتاق تازه رنگ‌شده را در معرض هوای تازه قرار دهید وجود داشته باشد. انجام زودتر کارها باعث جلوگیری از استرس می‌شود و اطمینان ایجاد می­کند که شما توان کافی برای خاتمه کار را دارید.