هر گاه تصمیم به خرید می گیریم اولین چیزی که به ذهنمان می آید مدل، جنس و کیفیت آن کالا می باشد که در اکثر موارد دارای اهمیت خیلی بالایی می باشد و نباید به سادگی از آن گذشت. این موضوع در ارتباط با تخت دو طبقه به صورت کاملا واضح نیز کاربرد دارد.

سوالات رایج درباره تخت دو طبقه 

 • تشک تخت دو طبقه چگونه است؟
 • آیا شما به نوع خاصی تشک برای تخت دو طبقه خود احتیاج دارید؟
 • تخت دو نفره دو طبقه چیست؟
 • طول تخت دو طبقه چقدر است؟
 • میانگین طول تخت دو طبقه چقدر است؟
 • میانگین طول تشک تخت دو طبقه چقدر است؟
 • چه سنی برای استفاده از تخت خواب دو طبقه مناسب است؟
 • آیا می توانید تخت های دو طبقه را جدا کنید؟
 • سقف اتاق برای یک تخت دو طبقه چه ارتفاعی باید داشته باشد؟
 • آیا تخت های دو طبقه ایمن هستند؟ در چه سنی؟
 • آیا تخت دو طبقه قابل جدا شدن گزینه بهتری است؟

انواع تخت دو طبقه را بشناسیم

تشک تخت دو طبقه چگونه است؟

تخت‌‌های دو طبقه مطابق استاندارد اندازه‌ی تشک تولید می‌شوند. بیشتر مواقع، یک تشک تخت دونفره یا تکز برای تخت دو طبقه‌ی شما مناسب خواهد بود.

آیا شما به نوع خاصی تشک برای تخت دو طبقه‌ی خود احتیاج دارید؟

وقتی در حال انتخاب یک تشک تخت دو طبقه هستید، مهم‌ترین هدف اندازه بودن است‌. زمانی که تشک شما اندازه‌ی تخت دوطبقه باشد، دیگر به چیزی نیاز ندارید. هیچ معیار دقیقی وجود ندارد که اندازه‌ی تشک تخت دو طبقه‌ی شما باشد.

تخت دونفره‌ی دو طبقه چیست؟

یک تخت دو نفره‌ی دو طبقه یک سبک تختخواب است که تخت‌ها بالای یکدیگر به صورت لایه‌ای قرار دارند‌. تخت‌های دو نفره‌ی دو طبقه می‌توانند تا شوند، یکی بالای دیگری یا ان‌ها می‌توانند به شکل اِل باشند. تخت‌های دو طبقه‌ی اِل شکل اغلب قفسه‌ی کتاب یا پایه‌ی زیرین دارند. یک تخت دو طبقه از یک تخت بلندتر از زمین متفاوت است، وقتی تخت پایین از وجود نداشته باشد و ممکن است با یک میز یا فضای کاری جایگزین گردد. 

تخت دو طبقه چوبی

طول یک تخت دو طبقه چقدر است؟

 بیشتر تخت‌های دو طبقه اندازه‌‌های استاندارد دارند. عمدتا اندازه‌ی تشک دونفره هستند. تشک دونفره معمولا 76 عرض و 80  طول دارد. اگرچه، تشک‌های دونفره اندازه‌های بزرگتر هم دارند. وقتی در جستجوی تشک‌های تخت دو طبقه‌تان هستید، بررسی کنید که به تشک‌های دو نفره‌ی استاندارد یا بزرگتر نیاز دارید.

میانگین طول تخت دو طبقه چقدر است؟

طول تخت ‌های دو طبقه متغیر است، اما به طور میانگین، بین 80 و 84 سانتیمتر است. وقتی از تخت دو طبقه استفاده می‌کنید، فضای بین طبقه‌ی بالا و سقف باید حداقل یک متر باشد. این مانع از هرگونه اتفاق یا ضربه خواهد شد.

میانگین طول تشک تخت دو طبقه چقدر است؟

اگرچه پایین تخت دو طبقه که طولی بین 19 و 30  سانتیمتر دارد، تشک را جا می‌دهد، طبقه‌ی بالا تشکی می‌خواهد که بیش از 15 یا 17 سانتیمتر بلندی نداشته باشد. این به دلیل طول تشک است که نیاز دارد تا کمتر از نرده‌ی محافظ باشد و محافظت انجام شود. اگر تشک خیلی بلند باشد، وقتی شخص در طبقه‌ی بالا خوابیده باشد، در خطر بیرون افتادن از تخت‌خواب خواهد بود.

چه سنی برای استفاده از تخت‌خواب دو طبقه مناسب است؟

کودکان کمتر از 6 سال فقط باید از طبقه‌ی پایین استفاده کنند. بچه‌های کوچک وقتی به طبقه‌ی بالا دسترسی دارند به راحتی نمی‌توانند از نردبان بالا و پایین بروند. بسیاری از بچه‌های کوچک نیز نمی‌توانند از افتادن خودشان از طبقه‌ی بالا جلوگیری کنند. 

تخت دو طبقه دخترانه

آیا می‌توانید تخت‌های دو طبقه را جدا کنید؟

اگر شما دو بچه‌ی کوچک داشته باشید، باور می‌کنید که آن‌ها برای تخت دو طبقه امادگی ندارند یا سرانجام تصمیم می‌گیرید تخت‌ها را بین اتاق‌ها تقسیم کنید. شما می‌توانید تخت‌ها را از هم جدا کنید. بیشتر تخت‌های دو طبقه طوری طراحی شده‌اند که به دو تخت جداگانه تبدیل شوند.

سقف اتاق برای یک تخت دو طبقه چه ارتفاعی باید داشته باشد؟

وقتی شما یک تخت ‌خواب دو طبقه را در اتاق خواب کودکانتان قرار می‌دهید، نیاز به 61 سانتیمتر فاصله بین بالای تخت و سقف ان به منظور جلوگیری از ضربه دارید. بیشتر سقف‌ها 2/50 سانتیمتر ارتفاع دارند. با میانگین ناحیه‌ی تخت دو طبقه‌ی 165 تا 190 سانتیمتر، این مقدار زیادی فضا به شما می‌دهد. بنابراین، بیشتر اتاق ‌خواب ‌ها برای استفاده از تخت دو طبقه مناسب هستند.

آیا تخت‌های دو طبقه ایمن هستند؟در چه سنی؟

بچه‌ها عاشق بازی پنهانی و جستجو و شرکت کردن در بازی‌های خیالی هستند. این اغلب به معنای بالارفتن، تاب خوردن و پریدن است. اگرچه، به این معنی است که تخت‌های دو طبقه می‌توانند برای بچه‌های کوچک خطرناک باشند. بچه ها می‌توانند بین نرده‌های تخت گیر بیفتند یا پایین بیفتند و به خودشان صدمه بزنند. 

آیا تخت دو طبقه قابل جداشدن گزینه‌ی بهتری است؟

آیا شما نیاز دارید که به جایگزین‌های تخت دو طبقه نگاه کنید؟ شما هرگز نمی‌دانید، اما چرا انعطاف‌پدیر نیستید و تصمیم‌تان را قطعی نمی‌کنید؟ کودکان ممکن است خوشحال شوند که تخت‌شان یکی است یکی بالا یکی پایین. ولی چیزی نیست که لزوما برای همیشه باقی بماند‌. ممکن است شما یک بخش از تخت خود را به اتاق دیگری منتقل کنید، بنابراین یک تخت دو طبقه انتخاب کنید که می‌تواند به شما امکان این کار را بدهد. به یاد بیاورید ‌که تخت‌های دو طبقه وقتی تقسیم می‌شوند، یکسان نیستند و ممکن است ظاهر شیکی که شما پول زیادی خرج آن کرده‌اید، را از دست بدهند.

دنبال یک گستره از مدل های تخت دو طبقه باشید، به گزینه‌هایی نگاه کنید که ممکن است سرانجام به تخت‌های دو نفره‌ی جذاب تقسیم شوند. در صورتی که شما از خلق تخت‌هایی برای کودکانتان لذت می‌برید، ایده‌های تخت دونفره‌یساختنی هم موجود هستند. 


تخت دو طبقه ام دی اف

تا این قسمت به سوالاتی که ممکن است درباره ابعاد تشک برای تخت دو طبقه ، ارتفاع تخت دو طبقه تا سقف و سوالات دیگری که در ذهنتان ایجاد گردیده پاسخ دادیم. سراغ سوال اصلی مقاله بر میگردیم کدام تخت دو طبقه مناسب تر است چوبی یا فلزی؟

ویژگی ها، مزایا و معایب تخت دو طبقه چوبی

 • تخت دو طبقه چوبی دارای قیمت بالاتری نسبت به نمونه های فلزی هستند.
 • دارای ظاهری به مراتب شیک تر از تخت های فلزی، فرفورژه و... می باشند.
 • دارای تنوع بیشتری در طرح، مدل و ساختار کلی می باشند.
 • جابجایی تخت های دو طبقه چوبی بسیار سخت تر و پردردسر تر از مدل های دیگر است.
 • چوب وزن سنگین تری نسبت به فلز دارد . در نتیجه تخت های دو طبقه چوبی دارای وزن سنگیت تر نیز هستند.
 • امکان به کار بردن متریال جانتبی و زیبا در تخت دو طبقه چوبی و فلزی وجود دارد.
 • به راحتی می توان کفی زیر تشک ها را به صورت چوبی و سرتاسری در نظر گرفت.    

                                                  تخت دو طبقه نوجوان دختر

ویژگی ها، مزایا و معایب تخت دو طبقه فلزی

هر تختی بسته به نوع مواد اولیه به کار رفته در تولید، دارای خصوصیاتی است که آن محصول را تشکیل می دهد. در رابطه با تخت دو طبقه فلزی نیز باید نقاط ضعف و قوت را بشناسید و بعد از آن اقدام به خرید نمایید.

 • تخت های دو طبقه فلزی یا فرفورژه نسب به تخت های چوبی ارزانتر وسبک تر می باشند.
 • امکان جابجایی تخت دو طبقه فلزی به دلیل چرخ های تعبیه شده در زیر تخت آسان می باشد.
 • تخت دو طبقه فلزی در برابر حوادثی همچون آتش سوزی و وجود حشرات ریز موجود در خانه ها مقاوم تر می باشد.
 • امکان تغییر آسان اندازه های تخت دو طبقه فلزی متناسب با ابعاد تشک خوشخواب وجود دارد.
 • اما از جمله مشکلات بزرگ این تخت ها می توان به پر سر و صدا بودن و گاها لبه های تیز آن اشاره نمود.
 •  از جمله مهمترین قابلیت کیفی تخت های فلزی، امکان طراحی کاملا متفاوته بدنه و ترکیب چوب و فلزی می باشد.

تخت دو طبقه فلزی

در این‌جا تعدادی از نکات ایمنی برای استفاده از تخت دوطبقه وجود دارد:

 • به کودکان زیر 6 سال اجازه ندهید تا از طبقه‌بالای تخت استفاده کنند.
 • بچه‌های کوچک اغلب فاقد هماهنگی برای بالارفتن از نردبان هستند یا نمی‌توانند مانع از افتادن خودشان شوند‌. یک تخت دو طبقه‌ که طبق استانداردهای ایمنی طراحی شده است  بخرید.
 • همه‌ی نرده‌ها باید با ایمنی کامل به تخت وصل شده باشند.(حتی وقتی مجاور دیوار باشند.)
 • نرده‌های حفاظ باید بیشتر از8 تا 11 سانتیمتر از پایه‌ی تخت شروع نشود تا جلوی گیر افتادن سر کودک را بگیرد. نرده‌های محافظ تخت بالا باید حداقل 8 سانتیمتر بالاتر از ارتفاع تشک باشد تا کودک را در برابر افتادن ایمن کند.

این قوانین ایمنی مهم را به کودکانتان اموزش دهید:

 • روی تخت‌ها نپرید، هل ندهید، لگد نزنید و دعوا نکنید.
 • همیشه وقتی میخواهید از طبقه‌ی بالا پایین بیایید یا بالا بروید، از یک نردبان استفاده کنید.
 • فقط یک نفر باید در هر زمان طبقه بالای تخت باشد.


تشک‌های تخت دوطبقه

تشک‌های فنری استاندارد برای کودکانی که نیاز به حمایتی ندارند ایده‌آل هستند، و آن‌ها برای انتخاب سازگار با بودجه ارزش دارند که در همه‌ی شکل‌ها و اندازه‌ها مد هستند. بهترین گزینه، تشک با فنر باز است. چون آن‌ها پایه‌های برابری فراهم می‌کنند. صرف نظر از نقطه‌ای که فنر بیشتر فشرده می‌شود‌. تشک‌های فوم‌دار راه‌حل‌های خلاقانه‌ی دیگری هستند. با یک مقاومت و راحتی عیر قابل تعویض، هرقدر که انتخاب شما این باشد، درنطر بگیرید که حداقل چهار اینچ فاصله بین کودک شما و مرکز تشک باشد. 


توصیه می کنیم برای خرید تخت دو طبقه ابتدا دکوراسیون و نوع چیدمان داخلی فضای موجود را در نظر بگیرید و متناسب با نوع طراحی اتاق خواب اقدام به تهیه تخت دو طبقه چوبی یا تخت دو طبقه فلزی کنید. با این روش به سادگی می توانید هماهنگی لازم را بین وسایل مورد نیاز برای طراحی اتاق خواب فرزندتان ایجاد نمایید. در نهایت باید گفت که جنس تخت مستلزم آگاهی از نوع نیاز و سلیقه تان دارد و با توجه به تنوع زیاد و طرح های متفاوت جای هیچگونه نگرانی باقی نخواهد ماند و می توانید تخت دو طبقه خود را بصورت آنلاین سفارش دهید.