امروزه با توجه به روند رو به رشد شهرنشینی و مهاجرت افراد به شهرهای بزرگ عرضه خانه ها با متراژ کم نسبت به خانه ها با متراژ بزرگ پیشی گرفته است. دکوراسیون برای خانه های کوچک چندان هم راحت بنظر نمی‌رسد. زیرا افراد باید از بسیاری وسایل خود طرفه نظر کنند. کمبود فضا در این خانه ها به وضوح دیده می‌شود از آشپزخانه تا فضاهایی مثل سالن پذیرایی و اتاق خواب و حتی چیدمان سرویس خواب. اگر شما هم صاحب این گونه خانه ها هستید وسایل زیادی برای چیدمان کردن دارید که ممکن است به نحو درستی نتوانید از آنها استفاده کنید. در این نوشتار سعی کرده ایم به نکاتی بپردازیم که به شما کمک می کند دکوراسیون خانه کوچک خود را آرایش کنید.


                                                 مکتب مینیمالیسم در دکوراسیون


فهرست مطالب

  • از سالن پذیرایی شروع کنید
  • انتخاب مبلمان مناسب برای خانه های کوچک
  • تخت دو طبقه مناسب انتخاب کنید
  • دکوراسیون خانه های کوچک بصورت مینیمال


از سالن پذیرایی شروع کنید

در برخی از خانه‌ها سالن پذیرایی یا هال فضای کمتری دارد که برای دکوراسیون این قسمت از خانه افراد را دچار مشکل می کند.سالن پذیرایی مکانی است که علاوه بر اینکه محل اجتماع اعضای خانواده به شمار می‌آید بسیاری از وسایل کاربردی از جمله تلویزیون، مبلمان، تابلوهای نقاشی یا عکس های یادگاری و... در این مکان قرار دارد. البته در بسیاری از خانه ها هال به فضا آشپزخانه که به اصطلاح آشپزخانه اُپن گفته می‌‌شود متصل است و راه دارد. رنگ آمیزی با رنگ سفید یا کرم بر دیوارهای این قسمت از فضای خانه یا بطور کلی خانه های کوچک اندازه باعث بزرگ دیده شدن آن می‌شود. انتخاب رنگ‌های تیره تا حدودی باعث کوچک شدن خانه می‌شود. برای چیدمان سالن پذیرایی یا هال از ترکیب رنگ روشن و تیره استفاده کنید. این کار باعث می‌شود از یکنواختی خارج گردیده و تنوع برای فضا بهمراه آورد. باید خاطر نشان کنم که رنگ تیره لزوما مشکی نیستند بلکه رنگ هایی که ته مایه مشکی در آن وجود دارد مثل قهوه‌ای،زرشکی جزء رنگ های تیره بحساب می‌آیند. خلاق باشید و حدالامکان از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید. برای اتاق خوابتان هم از سرویس خواب رنگ روشن استفاده کنید.


   چیدمان سالن پذیرایی

              

انتخاب مبلمان مناسب برای خانه های کوچک

سلیقه افراد در انتخاب برخی از وسایل از جمله مبلمان متفاوت است. مثلن برخی افراد مبلمان های سلطنتی و بزرگ را می پسندند و برخی دیگر مبلمان های کلاسیک. در خانه هایی که با کمبود جا مواجه هستید می توانید از مبلمانی استفاده کنید که به شکل ال هستند. این گونه مبلمان از پرتی فضا جلوگیری می کند و شما قدرت عمل بیشتری در استفاده از باقیمانده فضا خواهید داشت. اگر هم از به انواع دیگر مبلمان علاقه دارید از مبلمان هایی استفاده کنید که دارای مبل تک نفره کمتری هستند. انتخاب یک فرش متضاد با مبلمان و پرده ها و کاغذ دیواری خانه تان جلوه خاصی را به فضا می‌بخشد و باعث گرم شدن این فضا می‌شود. ممکن است شما برای انتخاب مبلمان نظر متفاوتی داشته باشید. اما پیشنهاد ما این است که از مبل های بزرگ که می‌تواند فضای زیادی را اشغال کند بپرهیزید. مبلمان هایی که از رنگ های سفید، طلایی، یاسی، کرم در ترکیب رنگ استفاده شده باشد باعث بزرگ جلوه دادن فضای خانه می‌شود.کاناپه رنگ قهوه ای
       

تخت دو طبقه مناسب انتخاب کنید

بطور معمول خانه های 50 متری دارای یک اتاق خواب است. اگر شما هم دارای دو فرزند هستید انتخاب تخت دو طبقه برای فرزندانتان بسیار مناسب است. این گونه تخت خواب ها با استفاده از پله و نردبان به یکدیگر مرتبط است . از جمله ویژگی های تخت های دو طبقه اینست که فضای کمی از اتاق را اشغال می کند. امکان اتصال وسایلی چون کمد، میز تحریر وکتابخانه را دارا می‌باشد و میتوانید بصورت جداگانه یا  همراه با تخت خواب دو طبقه خریداری کنید. انتخاب تخت دو طبقه چندان کار دشواری نیست اما نکته ای که باید بسیار به آن توجه کنید جنس و متریالی است که در ساخت آن استفاده گردیده. انتخاب جنس ام دی اف برای تخت دو طبقه بسیار مناسب است هرچند که نسبت به دیگر انواع جنس های کاربردی تخت خواب گران تر است اما شما را از دوباره هزینه کردن خلاص می‌کند. به قول معروف « هر چقدر پول بدی آش می‌خوری. » رنگ های تیره برای تخت خواب دو طبقه در خانه های کوچک مناسب نیست.دلیل اول اینکه فضای اتاق خواب را کوچک می‌کند و دلیلی دوم آثار کثیفی بر روی آن پنهان می ماند. پیشنهاد می‌کنیم از رنگ های روشن و البته برای فرزند دختر و پسرتان اگر قرار است بصورت اشتراکی از این تخت خواب ها استفاده کنند مدل های فانتزی و مناسب سن آنها انتخاب کنید.

                                   تخت دو طبقه

دکوراسیون خانه های کوچک بصورت مینیمال

زندگی در کلان شهرها  دارای مزایا و معایبی می‌باشد. از مزایای آن در دسترس بودن امکانات بیشتر، درآمد بالاتر و ارتباطات وسیع تر. چالش های زندگی در کلان شهرها برای ساکنان آن مشکلاتی را نیز به همراه دارد. از جمله ترافیک ، آلودگی، وسایل عمومی بی کیفیت و پر هزینه بودن زندگی در آنجا. فناوری و استفاده از وسایل الکترونیکی ذهن انسان امروز را نسبت به گذشته درگیرتر نموده است و بخاطر همین مکان های مینیمال یا ساده شده حس رهایی و آرامش را به او می‌دهد. زیرا تنها ساعاتی از شب بعد از صدای بوق و آژیر ماشین و آلوگی و شلوغی به اینگونه مکان ها پناه می‌آورد. خانه های امروز علاوه بر آنکه از نظر مقیاس کوچکتر شده اند اما انتخاب دکوراسیون ساده شده یا مینیمال زیبایی خاصی را می‌بخشند. مینیمالیسم در واقع به معنی کمینه گرایی یا هنر موجز است. در واقع مینیمالیسم یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان آن بر پایه سادگی بیان و روش های ساده و خالی بنیان گذاشته شده است. این مکتب هنری رفته رفته در بسیاری از آثار هنری و همچنین معماری نفوذ پیدا کرد. بسیاری از دکوراتورها از مینیمالیسم در چیدمان و تزیین خانه ها نیز استفاده کردند.


                                                                                   دکوراسیون مینیمال