اگرچه ممکن است گاهی ناامیدکننده و چالش‌برانگیز باشد، اما چیدن یک اتاق خواب کوچک می‌تواند سرگرم کننده هم باشد (صادقانه می‌گویم). با استفاده از نکات و تکنیک های صحیح چیدمان، می‌توانید اتاق جمع‌وجورتان را به یک خلوتگاه رویایی تبدیل کنید. از روش‌های هوشمندانه ذخیره‌سازی فضا گرفته تا اسباب و اثاثیه چند کاره، همگی ایده‌هایی عالی هستند که روح تازه‌ای به اتاق نقلی‌تان می‌بخشند.البته باید بگوییم در انتخاب سرویس خواب یا تخت خواب وسواس به خرج ندهید.ممکن است شما ایده‌‌ای برای تزیین اتاق هایی که فضای بسیار کوچک دارند نداشته باشید و برای مدت ها این مکان‌ها بدون استفاده مانده اند. تا انتها با ما همراه شوید تا از ایده هایی که صحبت می‌شود برای تزیین اتاق خواب‌تان استفاده کنید.


فهرست مطالب

  1. از یک ترکیب رنگ محدود استفاده کنید.
  2. اجازه دهید نور وارد شود.
  3. فضای ذخیره تان را به حداکثر برسانید.
  4. از استفاده کردن از پنجره‌ها نترسید.
  5. با آینه ها چشم را فریب دهید.
  6. وسایلی داشته باشید که مختص فضایتان ساخته شده‌اند.
  7.  با تزیین دیوار از کوچک جلوه نمودن فضا بکاهید.
  8. بیشترین بهره را از فضای بالای تخت خود ببرید.
  9.  بی‌پروا باشید.
  10.   رنگ سفید عالی است.


1.از یک ترکیب رنگ محدود استفاده کنید.

اگر دوست ندارید که همه چیز سفید باشد، از رنگ‌های مورد علاقه‌تان استفاده کنید اما به روشی معقول.این کار باعث می‌شود که همیه چیز یکنواخت نباشد و گرمی در فضای اتاق جریان داشته باشد.

 تخت خواب          
اینجا رنگ‌های روشن محدود به قرمزها و نارنجی‌ها هستند (که ترکیب زیبایی با دیوار آجری و اسباب و اثاثیه چوبی ایجاد می کنند) و با مقدار زیادی رنگ سفید ترکیب می‌شوند تا اتاقتان را دلباز کنند. اگر تخت خوابی که انتخاب می کنید به رنگ سفید است کاملا با ترکیب رنگی فضای اتاق همخوانی دارد و زیبا دیده می‌شود.


تخت خواب مناسب با فضای کم

2.اجازه دهید نور وارد شود.

تزیین پنجره‌ها را در یک فضای کوچک به حداقل برسانید تا بیشترین میزان نور طبیعی وارد شود و ‌ظاهر آن را بدون زرق و برق نگه دارید. برای ایجاد فضای خصوصی می‌توانید از تار کننده‌های دید ساده استفاده کنید یا پارچه‌های پرده‌ای توری و نازک آویزان کنید.پرده ها نقش مهمی در انعکاس نور در اتاق خوابتان خواهند داشت. برای جلوه های بیشتر می توانید از پرده های رنگی هم استفاده کنید زیرا از این طریق نور خورشید متفاوت دیده می‌شود. می توانید رنگ پرده ها را هم رنگ سرویس خواب تان نیز استفاده کنید.


  تخت خواب دو نفره   

3.فضای ذخیره تان را به حداکثر برسانید.

استفاده کامل از کف تا سقف یک بخش از اتاق، به شما این امکان را میدهد که از هر اینچ فضا در این اتاق خواب، بیشترین استفاده را ببرید. این کار به طور هوشمندانه اتاق را یکپارچه می‌کند تا فضاهایی برای کمدها، قفسه‌هایی برای کتاب، کشوهایی برای وسایل شخصی تر و سطوحی که میتوانند محل مناسبی برای میز تحریر کنار تخت و چراغ مطالعه باشند را به شما نشان دهد. از تمامی فضای در اختیار، حداکثر استفاده را ببرید. می‌توانید در این فضای حداقلی از تخت خواب تاشو هم استفاده کنید.


سرویس خواب     

4.از استفاده کردن از پنجره‌ها نترسید.

هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید شما نمی‌توانید وسایل را به پنجره بچسبانید. این تخت‌خواب به خوبی در انتهای این اتاق زیرشیروانی کوچک جای گرفته است، به جای این‌که وسط اتاق را اشغال کند.ممکن است با چسباندن تختخواب به پنجره احساس کنید که در معرض دید هستید اما نگران نباشید، انواعی از پرده‌های عمودی وجود دارند که با نصب مقابل پنجره، فضای خصوصی ایجاد کرده و در طول روز هم از ورود بیش از حد نور جلوگیری میکنند. از طرفی نزدیک بودن تخت به پنجره این مزیت را دارد که صبح‌ها نور بسیار خوبی برای مطالعه فراهم می‌کند. رنگ سفید رنگ مناسبی  است که می‌توانید برای سرویس خواب‌تان در این فضا استفاده کنید.


  تخت خواب قهواه ای

5.با آینه ها چشم را فریب دهید.

ایجاد تصور فضا با استفاده از آینه، یک ترفند قدیمی است که همیشه جواب می دهد. یک دیوار آینه‌ای که از نظر بصری فضا را دو برابر می‌کند، برای اتاق‌های کوچک‌تر عالی است. این مورد اثرش را بر سبک اتاق می‌گذارد؛ دراز بودن آینه علاوه بر اجرای این ترفند زیرکانه، باعث می‌شود که کف قدیمی اتاق زیبا به نظر برسد.

6.وسایلی داشته باشید که مختص فضایتان ساخته شده‌اند.

داشتن اسباب و اثاثیه‌ای که برای اتاقتان ساخته شدند، می‌تواند سرمایه‌گذاری بسیار سودمندی باشد. این تختخواب دو نفره طوری طراحی شده است که خیلی راحت زیر لبه بام قرار می‌گیرد و مقدار زیادی فضای خالی در بقیه اتاق باقی می‌گذارد. استفاده از کشوهای داخلی و نصب میز تحریر و چراغ مطالعه‌ روی دیوار باعث می‌شوند که از هر اینچ از کف اتاقتان بیشترین بهره را ببرید و درعین‌حال قرار دادن یک صندلی بی‌رنگ قدیمی اجازه میدهد که در اتاق بنشینید، بدون این‌که نظم اتاق به هم بریزد.

تخت خواب چوبی

7. با تزیین دیوار از کوچک جلوه نمودن فضا بکاهید.

در یک اتاق کوچک، دیوار مقابل را با کاغذ دیواری زیبایی تزیین کنید. این طراحی زیبا باعث میشود دیوارهای آبی و ‌رنگ و رو رفته و سرویس خواب قهوه‌ای کمتر به چشم بیاید و اتاقی یکدست با سبکی خاص ارائه می‌دهد.


   سرویس خواب با کتابخانه

8. بیشترین بهره را از فضای بالای تخت خود ببرید.

استفاده از میز بالای تخت یک روش هوشمندانه برای استفاده حداکثری از فضای اتاقتان است. این فضا می‌تواند به دلخواه خودتان یک میز تحریر یا قفسه کتاب باشد و یا فقط یک کمد بالای تخت که خیلی راحت می‌توانید آن را طوری بسازید که یک میله و قفسه‌هایی برای لباس در سمت مخالف داشته باشد.


    چیدمان اتاق خواب با فضای کم

9. بی‌پروا باشید.

به قول معروف «اگر نمی‌توانی بجنگی، کلاه بزرگی بر سرت بگذار». این اتاق زیرشیروانی دیواره‌های شیب‌دارش را با افتخار به معرض نمایش می‌گذارد و درنتیجه یک فضای روشن و انرژی‌بخش دارد. به راحتی میتوانید یک فضای کوچک را برای تختخواب و میز تحریر جمع‌وجورتان فراهم کنید که این اتاق نوجوان را تبدیل به خلوتگاهی سرگرم‌کننده می‌کند.


   سرویس خواب سفید رنگ

10. رنگ سفید عالی است.

این که همه چیز سفید باشد، یک روش افزایش فضا است که ردخور ندارد. اما راه‌های بسیاری هم برای انجام این کار وجود دارد. استفاده از رنگ‌های خنثی کننده‌ی ملایم مثل طوسی یا خاکستری فقط کمی اتاق را روشن و چشم‌نواز می‌کنند، درحالی‌که اندکی تزیین دیوار هم چشم‌ها را به سمت پنجره و فضای بیرون آن می‌برد. مرتب بودن دیوار مقابل باعث میشود که به هم ریختگی کشوهای عقبی به چشم نیایند و یک حالت آراسته در اتاق ایجاد می‌کند.


منبع:Forbes