همیشه پدر و مادرها دوست دارند بهترین شرایط را برای رشد فرزندانشان فراهم کنند، اما اکثرا به قسمت‌های سخت آن فکر می­ کنند و بخش­هایی که کم رنگ اما مهم هست را در نظر نمی­ گیرند. ما می­ توانیم با جدیت بگوییم که اکثر موارد با یک خواب راحت و آسوده برای نوزاد قابل حل است. خواب راحت، مخصوصاً برای نوزادی که 9 ماه زندگی  خود را در شکم مادر گذرانده بسیار سخت است. احتمالا اگر امکان داشت از خود نوزاد نظرش را پرسید، خوابیدن روی یک تخت خواب راحت را آرزو می کرد. پدر و مادرها چه راهکاری برای این خواسته بچه هایشان دارند؟ اصلا از آن باخبر هستند؟ ما در این مقاله به مواردی که برای انتخاب یک سرویس خواب نوزاد مناسب و مهم است اشاره می­ کنیم. 


فهرست مطالب:

  • طراحی و ساختار سرویس خواب نوزاد

  • حفظ و ایمنی کودک در حین استراحت در سرویس خواب

  • قابلیت تنظیم ارتفاع سرویس خواب نوزاد

  • استحکام و پایداری سرویس خواب نوزاد

  • جنس تخت و کمد سرویس خواب نوزاد

  • انتخاب تشک سرویس خواب نوزاد


طراحی و ساختار سرویس خواب نوزاد

ساختار بدنی ما انسان­ها در هنگام تولد بسیار نرم و شکننده است، اما این وضعیت دائمی نیست و روزانه بهتر می ‌شود، اما شرایط زندگی به شدت بر روی آن تاثیر گذار است. فرم گردن و بسیاری از نواحی دیگر هنوز شکل کاملی ندارند و یا حداقل در چند ماه اول این گونه است. پس باید تخت نوزادی به گونه ای طراحی شده باشد که مادر بتواند با خیال آسوده کودک را در آن قرار دهد. سهولت در دسترسی راحت به فرزند برای جلوگیری از غلت خوردن از نکات مهم در طراحی است که نتیجه آن طراحی حفاظ متحرک است که به راحتی بالا و پایین می شود.

عنصر مهم دیگری که در طراحی و ساختار سرویس خواب اهمیت دارد عدم استفاده از زاویه های تیز و خطرناک است. تا جایی که امکان دارد باید در طراحی لبه ها دقت شود و آنها را به صورت گرد بدون زاویه ایجاد نمود. این مورد در ماه‌ های ابتدایی هم برای فرزند و هم برای مادر اهمیت دارد. شنیدن صدای گریه کودک و شتاب برای آرام کردن او توسط مادر موجب می شود تا احتمال آسیب دیدن فرزند و یا حتی مادر افزایش یابد.


نکات خرید سرویس خواب نوزاد


حفظ ایمنی کودک در حین استراحت در سرویس خواب

اکثر تخت های نوزادی تا حداقل سه سالگی قابل استفاده هستند (بسته به طراحی و مدل متفاوت است). به همین دلیل باید برای تمامی شرایط سنی آماده باشد. در اکثر سرویس خواب­ها ضربه گیرهایی وجود دارد که از داخل به هر چهار طرف تخت متصل می‌شود و از کودک در هنگام غلت خوردن محافظت می کند. نرده های بکاررفته در حفاظ نیز، نکته دیگری است که باید فاصله معقول با یکدیگر داشته باشند. فاصله کم و یا بیش از اندازه بین میله ­ها باعث می ‌شود تا پا و یا دست کودک در آن گیر کند و موجب آسیب شود که باید در این مورد نیز دقت کرد . اما برای جلوگیری از آن میتوان از کوسن های کوچک رنگی در اطراف تخت خواب نوزاد قرار گیرد که هم مانع از داخل کردن دست نوزاد به میله ها شود و هم محافظی برای سر وی نیز محسوب می شود.

برخی از تخت ها به گونه ای طراحی شده ­اند که مادر می واند به راحتی آن را به واسطه چرخ­ یا اهرم غلطان که در زیر آن تعبیه شده است جابجا کند. این نکته بسیار خوب و مثبتی است، اما استحکام و قوت چرخ آن نیز ملاک دیگری در انتخاب سرویس مناسب نوزاد است. شاید به این موضوع بیاندیشید که نوزاد و یا حتی کودک 3 ساله وزن زیادی ندارد تا موجب خراب شدن تخت شود، این گفته کاملا صحیح است. اما در صورت استفاده از چرخ هایی که کیفیت نامناسب دارند باعث ایجاد اشکال در تخت می شود. پس یکی دیگر از آیتم­ها در چک لیست خرید سرویس نوزادی بررسی چرخ­ها در هنگام خرید است و حتی در حین استفاده نیز نباید آن را فراموش کرد.

سرویس خواب نوزاد - سرویس خواب


قابلیت تنظیم ارتفاع سرویس خواب نوزاد

یکی از امکاناتی که می ‌تواند در انتخاب بهترین تخت نوزادی تاثیرگذار باشد، امکان تنظیم ارتفاع است که در برخی از تخت­ها وجود دارد. این ویژگی توانسته توجه بسیاری از مادران را به خود جلب کند. امکان تنظیم ارتفاع تشک، موجب سهولت دسترسی به نوزاد می ‌شود هم چنین در سنین 2 و یا 3 سالگی، با پایین بردن تشک می­تواند به حفظ ایمنی کودک کمک کند و مانع افتادن او بر روی زمین شود. این حرکت دوست داشتنی زمانی چشم گیر می‌شود که فرزندتان تلاش می‌کند تا با کمک میله حفاظ ایستادن را تجربه کند. تنظیم ارتفاع دستی در کوتاه­ترین زمان و فقط با یک اهرم بسیار لذت بخش است.


استحکام و پایداری سرویس خواب نوزاد

استهلاک تخت خواب نوزاد برخلاف تصور بسیار زیاد است. این نکته کاملا مورد قبول است که کودک وزن کمی دارد و حتی در تخت بازی نمی کند، اما از نظر تخصصی داستان کاملاً متفاوت است. تخت خریداری شده از هر جنسی که باشد تفاوتی ندارد، چوب، فلز و یا حتی پلاستیک‌های فشرده، در نهایت قطعات بر روی یکدیگر مونتاژ می‌شوند. میزان پایداری تخت زمانی مشخص می‌شود که پس از مونتاژ کامل آن هیچ لرزشی احساس نشود. شما ممکن است تختخواب را جابجا کنید، حفاظ را بردارید و یا حتی گاهی مجبور شوید که بر روی آن بنشینید. سر بلند شدن در تمامی موارد بیان شده نکته کلیدی است که باید در هنگام خرید به آن دقت کرد.

جنس تخت و کمد سرویس خواب نوزاد

چوب، فلز،  ام دی اف و پلاستیک پرکاربردترین مصالح برای ساخت تخت خواب است و خانواده ها بر اساس بودجه و طرح مورد نظر خود آن را خریداری می ‌کنند. اما در این انتخاب، نکاتی نهفته است که باید مد نظر داشت، کیفیت بالای تجهیزات اهمیت فراوانی دارد. باید ابتدا تصمیم بگیرید که زیبایی را انتخاب می‌کنید یا دوام و یا حتی بر اساس بودجه خود به دنبال محصولی مناسب هستید؟

در میان تمامی محصولات پیشنهاد آرام چوب تخت خواب از جنس چوب و ام دی اف است. استحکام بالا، امکان سفارشی سازی در رنگ و طرح های مختلف و از همه مهمتر ایمنی زیاد از جمله موارد است. رنگ های شاد به خوبی بر روی چوب و ام دی اف قابل استفاده است که جلوه و زیبایی آن را چندین برابر می کند. لازم به ذکر است که در اکثر موارد رنگ­های استفاده شده بر روی تخته­های چوبی کاملا مخصوص نوزادان است که موجب آسیب رسانی به آن­ها نشود.


انتخاب تشک سرویس خواب نوزاد

کلیدی ‌ترین خرید پس از انتخاب و خرید سرویس خواب نوزاد انتخاب و خرید تشک است. ابعاد تخت را به خوبی به دست آورید و متناسب با همان اقدام به خرید نمایید. هیچ فاصله ای نباید میان دیواره ها و تشک باشد، زیرا موجب ایجاد چاله می‌شود و قطعاً ایمنی کودک را تحت شعاع خود قرار می‌دهد. از خرید تشک­های نرم و غیرطبی به شدت خودداری کنید. بیشتر از زیبایی به سلامت کودک خود بیاندیشید و آن را دست کم نگیرید. تشک مهمترین عامل برای خوابی راحت و آسوده است که با یک اشتباه کوچک می­توانید آن را برای کودکتان به آرزوی دست نیافتنی تبدیل کنید.


مقالات مرتبط